Darovanie krvi je prejavom solidarity
Zdravotníci na celom svete každodenne zachraňujú životy a zdravie pacientov, ich práca a úsilie však úzko súvisia s dostatočnými zásobami krvi. Svetový deň darcov krvi, ktorý si pripomíname 14. júna, každoročne upriamuje pozornosť širokej verejnosti na bezpríspevkových darcov krvi.
Ako informuje Slovenský Červený kríž (SČK) v tlačovej správe, nezištne darovaná krv vracia nádej a život miliónom ľudí. Zároveň pripomína potrebu kontinuálneho zabezpečovania krvi a budovania udržateľných národných systémov založených na bezpríspevkových darcoch krvi. „Darovanie krvi je prejavom solidarity,“ píše SČK.
Pandemické obdobie obmedzilo stretnutia s mnohonásobnými darcami krvi, či už priamo na odberoch krvi, alebo počas slávnostných oceňovaní ich ľudskosti. „Počas minulého roka sme na diaľku ocenili približne 10-tisíc darcov krvi Jánskeho plaketami alebo Medailou prof. MUDr. Jána Kňazovického. Veríme však, že sa opäť budeme môcť vrátiť k skutočným stretnutiam,“ uviedla generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža Zuzana Rosiarová Kesegová.
Slovenský Červený kríž spolu so svojimi zamestnancami, dobrovoľníkmi a miestnymi spolkami každoročne pripravujú celoslovenské aj lokálne kampane zamerané na získavanie prvodarcov a pravidelných darcov krvi a organizujú mobilné odbery krvi v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúziologickými oddeleniami slovenských nemocníc.
Zdroj: (SITA, mt;DSe)
Odporúčané články
Polievka sv. Alžbety aj tento rok pomôže ľuďom v ťažkých životných situáciách. Dobrovoľná zbierka je súčasťou Festivalu sakrálneho umenia. Ako informovalo mesto Košice, podujatie sa začne v piatok 15. novembra o 13:00, na Alžbetinej ulici pred Dómom sv. Alžbety.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.