Dávajte pozor na svojich domácich miláčikov! Nerozvážnosť im spôsobuje utrpenie

Varovania pred letnými horúčavami by sa nemali brať na ľahkú váhu. Výstrahy platia pre starších, dospelých, deti a v neposlednom rade by si ľudia mali dať pozor aj na svojich domácich miláčikov. Nedbanlivosť ľudí zvieratám môže spôsobiť aj smrť.
“Každoročne evidujú veterinári ťažké prípady a úmrtia spôsobené nedbanlivosťou ľudí. Pritom nejde len o prípady zavretých psov v autách, ale už aj samotná fyzická námaha vonku v tak horúcom počasí spôsobuje vážne stavy prehriatia, ktoré veľakrát končia tragicky. Je dôležité vedieť, že v prípade, ak uvidíte v horúčavách psíka zatvoreného v aute, môžete mu pomôcť aj vy,” uvádza v tlačovej správe zvierací ombudsman.
Rovnako ako môže skolabovať človek, tak isto môže kvôli vysokým teplotám skolabovať aj zviera. V posledných dňoch sa v Univerzitnej veterinárnej nemocnici UVLF v Košiciach riešilo niekoľko prípadov prehriatia psov. Niektoré prípady sa podarí vyriešiť včas, no iné sa končia tragicky. MVDr. Martina Karasová z Kliniky malých zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach upozorňuje, že najväčší problém majú staršie či obézne zvieratá, rovnako dodáva, že ohrozené sú aj brachycefalické plemená psov ako mops alebo francúzske buldočky. V tlačovej správe sa apeluje aj na to, že jediným nebezpečným miestom pre zvieratá v horúčavách nie je len auto, ale aj prechádzka po chodníku, kde môže teplota dosiahnuť až 70°C.
“Nie vždy sú však rozhodnutia majiteľov v prospech komfortu zvieraťa. Tak, ako aj v bežných prípadoch, kedy dochádza k zlému zaobchádzaniu so zvieraťom zo strany majiteľa (ak to nemá vytvorené vhodné podmienky a dochádza k jeho týraniu), tak aj v prípade, zanedbanej starostlivosti v čase horúčav môžete pomôcť zvieraťu aj vy,” dodáva na záver aj zvierací ombudsman a upozorňuje, že v takýchto prípadoch je potrebné zavolať políciu.
Počas horúcich dní netreba nechávať zviera v aute ani chvíľku, netreba prechádzať po horúcom chodníku ale skôr sa zdržiavať v tieni a vo vnútri. Dôležité je aj vyhýbanie sa fyzickej záťaži, kontrolovanie dostatku pitnej vody. Rovnako môžete zviera ochladzovať aj studenou podložkou či vlhkým uterákom.
(VT)
Odporúčané články

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.

Rýchla reakcia hasičov z Rožňavy zabránila rozšíreniu požiaru, ktorý v piatok 13. júna popoludní zasiahol les v katastri obce Rudná. V náročnom teréne sa oheň podarilo zlikvidovať do dvoch hodín od nahlásenia.

V piatok 13. júna prebehla v historickom centre mesta pravidelná kontrola príprav na letnú turistickú sezónu. Prehliadku vedenú primátorom Jaroslavom Polačekom sprevádzali zástupcovia odborných útvarov magistrátu a mestských podnikov. Nechýbal ani bývalý prezident a niekdajší primátor Košíc Rudolf Schuster, ktorý pred 30 rokmi inicioval rozsiahlu rekonštrukciu Hlavnej ulice.