Deň rovnosti v odmeňovaní žien a mužov. Rozdiel miezd patrí na Slovensku medzi najvyššie v EÚ
Dnes (25. 10.) je deň rovnosti v odmeňovaní žien a mužov. Zároveň od dnešného dňa pracujú ženy na Slovensku zadarmo.
Ženy v EÚ stále zarábajú v priemere menej ako muži. Momentálna pandemická situácia to prehĺbila, ale presné čísla sa zatiaľ nepoznajú. „Ubehlo 60 rokov, odkedy je zásada rovnakej odmeny súčasťou európskych zmlúv, a predsa ženy po celej Európe stále nepociťujú, že by sa zákony zhodovali s realitou ich každodenného života,“ vyhlásenia od Věra Jourová, Frans Timmermans, Marianne Thyssenová zverejnil portál gender.gov.sk.
Na Slovensku patrí rozdiel medzi mzdami k jedným z najvyšších v EÚ. Jedno euro pre muža sa totiž rovná 0,81 centov pre ženu. V priemere za minulý rok zarobil muž 1 450€ a žena o 250€ menej, uvádza hnonline.sk. Podľa štatistického úradu bol v roku 2020 teda rozdiel v priemerných mesačných zárobkoch 17,8%.
Na sociálnej sieti Instagram sa vyjadrila aj politička Vladimíra Marcinko: „Bojujme za rovnosť, aj muži, aj ženy, aby sme to stihli vybojovať aspoň pre naše dcéry.“
VT
Odporúčané články
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.