Deň Zeme je príležitosť uvedomiť si, čo môžeme zmeniť postojmi i činmi, tvrdí prezidentka
Svetový deň Zeme vníma prezidentka SR Zuzana Čaputová ako príležitosť pre každého uvedomiť si, čo možno zmeniť svojimi postojmi i konkrétnymi činmi. Vo svojom statuse na sociálnej sieti konštatovala, že Zem nie je nezničiteľná a jej zdroje nie sú nevyčerpateľné. Upozornila pritom, že životné prostredie Zeme je trvalo poškodzované v globálnom aj lokálnom meradle.
V tom globálnom ide o emisie, produkciu odpadu, znečisťovanie oceánov a morí a v lokálnom prejavmi bezohľadnosti k prírode ako sú výruby lesov, necitlivé zásahy do ekosystémov, či skládky a smetiská, ktoré hyzdia krajinu. Podľa Čaputovej však každý môže prispieť k tomu, aby bola Zem – spoločný domov zdravšia a čo najmenej devastovaná.
Prezidentka pripomenula, že v prezidentskej kancelárii napĺňajú koncept Zelenej kancelárie s cieľom stať sa do roku 2030 prvým uhlíkovo neutrálnym úradom na Slovensku. „Ďalším novým projektom je Prezidentská zelená pečať, ktorá motivuje k nadštandardnej obnove verejných budov. Uhlíkovú stopu kompenzujeme aj novými stromami, ktoré vysádzame spoločne s mojimi kolegami,“ priblížila. Zároveň uviedla, že Slovensko sa hlási k spoločným cieľom Európskej únie byť do roku 2050 klimaticky neutrálne a do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 55 percent. Pomôcť by mu mali aj plánované investície z Plánu obnovy.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.