Detektory zvuku SED sú už aj na Slovensku. Prvá inštalácia prebehla v Michalovciach
Bezpečnosť patrí medzi oblasti, ktoré michalovská samospráva považuje za veľmi dôležité.
A práve v Michalovciach, ako v prvom meste na Slovensku, boli nainštalované detektory zvuku SED (Sound Event Detector) – zariadenia, ktoré umožnia rýchlejšiu a efektívnejšiu reakciu na prípadné núdzové situácie a zabezpečia väčšiu bezpečnosť.
Michalovce majú ako prvé mesto na Slovensku nainštalované detektory zvuku Sound Event Detector (SED). Ide o zariadenia, ktoré by mali umožniť rýchlejšie a efektívnejšie reagovať na núdzové situácie a zaistiť tak väčšiu bezpečnosť. Ako informovalo mesto Michalovce, na tri mesiace si zapožičali štyri detektory. Tie sú umiestnené na Námestí osloboditeľov, Kostolnom námestí, v parku Kerta, a tiež v blízkosti Ústredného vojenského cintorína Červenej armády. Mesto ich v súčasnosti testuje, no avizuje, že sa bude uchádzať o externé zdroje na kúpu detektorov. V Michalovciach boli detektory nainštalované ako súčasť pilotného projektu českej spoločnosti JALUD Embedded z Plzne. Mali by vedieť upozorniť na rôzne zvukové udalosti, ako napríklad výstrel zo zbrane, rozbitie skla, ale napríklad aj panický plač či používanie spreja na grafity.
„Detektory zvuku využívajú technológiu, ktorá je schopná rozlíšiť zvuky alarmujúce kriminálnu činnosť alebo stav ohrozenia (panický ľudský krik, streľbu, zvuk búrajúceho automobilu). Na rozdiel od videokamery, ktorá skôr slúži na spätný monitoring záznamu, zvukový detektor vyhodnotí situáciu okamžite a ihneď vyšle signál operátorovi,” približuje samospráva fungovanie detektorov. Doplnila, že detektor by mal ušetriť priemerný čas odozvy záchranných zložiek, čím by mohol zohrať dôležitú rolu pri záchrane životov.
„Technológia využívaná týmito detektormi zvuku je unikátna v tom, že neurónová sieť, ktorá vykonáva spracovanie a klasifikáciu zvuku, beží priamo na procesore umiestnenom v zariadení, vďaka čomu nie je potrebné budovať infraštruktúru,” dodalo mesto Michalovce. Zdôraznilo, že všetky procesy sú v súlade so všeobecným nariadením o ochrane osobných údajov. Analýza zvuku je totiž vykonaná priamo na zariadení a odosiela iba metadáta a nanajvýš sekundovú zvukovú ukážku. „Na základe takto zverejnených dát nie je možné rozpoznať konkrétnu osobu,” uviedlo mesto. Zvýšeniu bezpečnosti by mala pomôcť aj nová aplikácia Bezpečné mesto. Tá je momenálne v testovacej fáze. Na jej vývoji pracovala michalovská firma Cypronia. „Jej hlavnou úlohou bude čo najrýchlejšie privolať pomoc v prípade núdze vtedy, ak by bol klasický hovor rizikom pre bezpečnosť,” priblížila samospráva.
Aplikáciu aj detektory by mali verejnosti predstaviť v pondelok 15. júla, v rámci preventívnej vzdelávacej aktivity Prevencia pre ukrajinských vojnových odídencov. Aktivita sa začne o 8:30 v priestoroch Miesta prvého kontaktu pred odchodom do zahraničia na Námestí osloboditeľov. Zúčastnia sa jej riaditeľ odboru prevencie kriminality Ministerstva vnútra SR Jozef Halcin, zástupcovia michalovskej Mestskej polície, taktiež zástupcovia Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Michalovce a Intervenčného centra Pomoc rodine Michalovce. O 9:00 sa bude konať aj beseda na tému Obchodovanie s ľuďmi.
Zdroj: (SITA,kl)
Odporúčané články
Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami. Zároveň sa však potvrdilo, že na výsledkoch žiakov sa výrazne odráža socioekonomické zázemie – deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či počítačmi v domácnosti dosiahli lepšie výsledky.