Detská železnica čelí nájazdom zlodejov. Pozrite sa na spúšť, ktorú za sebou nechali (FOTO)

Detskú železnicu ohrozujú zlodeji, dobrovoľníci prosia verejnosť o pomoc. Zlodeji sa ulakomili na veci, ktoré dobrovoľníci roky zbierali a zapracovávali do trate. Cieľom bolo upraviť železnicu do podoby ako pred rokmi, teda aby čo najhodnovernejšie pripomínala železnicu z obdobia jej vzniku.
„Je neuveriteľné, ako si niekto dokáže privlastniť niečo, čo nie je jeho, k čomu nepridal ani gram námahy a neprispel ničím, čo by vec zveľadilo,“ hovorí sklamane riaditeľ železnice a predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice, Ľubomír Lehotský. Po opakovane účinnej pomoci verejnosti pri vypátraní páchateľov či škodcov na detskej železnici sa aj tentokrát dobrovoľníci obracajú na všímavých ľudí. „Prosíme všetkých turistov, obyvateľov, návštevníkov Čermeľského údolia či Alpinky, pracovníkov zberných surovín, šrotovísk, aby nás alebo Políciu SR informovali o akomkoľvek podozrivom pohybe, či vynášaní vecí z objektov a priestorov železničky na stanici VPRED a ALPINKA, najmä v období od 4. apríla,“ uviedol riaditeľ Ľ. Lehotský.
Odcudzené boli najmä veci železničného charakteru, a to výhybkové – výmenové zámky, rôzne návestidlá, závažia na výhybky, podkladnice, šrúby na koľajnice, traťové telefóny, káble a podobne. Dobrovoľníci pripúšťajú možnosť, že predmety mohli skončiť na blízkych šrotoviskách, avšak nevylučujú ani možnosť, že materiál bol ukradnutý pre jeho špecifickosť, na niečiu objednávku a môže skončiť v súkromnej zbierke či na nejakej inej železnici. Dobrovoľníci kontaktovali Políciu SR.
Za pomoc pri nájdení páchateľa ponúkajú celosezónny lístok ako odmenu
„Ide skôr o symbolickú odmenu, keďže finančne nemáme ako kryť toto úsilie. Mrzí nás, že ukradnutý materiál sme zhromažďovali dlhé roky, boli to dary od rôznych sponzorov, Železníc Slovenskej republiky, súkromných firiem aj nadšencov zberateľov. Ešte viac nás však mrzí sklamanie našich detských dobrovoľníkov, ktorí iba nechápavo krútia hlavou nad zlomyseľnosťou a nenásytnosťou niektorých zlých ľudí,“ vysvetľuje riaditeľ železnice, ktorí verí v to, že ľudia si budú všímať aj sociálne siete, a že sa im podarí zachytiť každú dôležitú informáciu, ktorá môže viesť k nájdeniu páchateľa.
Organizácia má aj pozitívne skúsenosti z minulosti, keď výtržníci pod ťarchou svedomia a verejnej mienky prehodnotili svoje konanie a rozhodli sa to napraviť.
Nahlasovať informácie, ktoré by mohli pomôcť k objasneniu prípadu môžete priamo na čísle 158, alebo prostredníctvom mailu kezeleznica@gmail.com, prípadne Facebooku. Aktuálne fotografie zachytávajú spúšť po vyčíňaní zlodejov
>>> Foto z vyčíňania zlodejov nájdete v GALÉRII.<<<



Zdroj: (FB/Detská železnica, vu)
Galéria
Odporúčané články

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Toto leto majú nadšenci športu v Košiciach jedinečnú príležitosť využiť hlavnú halu Steel arény na športové aktivity. Od 4. júla do 20. augusta 2025 si môžu záujemcovia bezplatne zarezervovať plochu s palubovkou, na ktorej nechýbajú basketbalové koše, hádzanárske a futsalové bránky.

Informuje o tom mesto Košice. Ako uviedlo, premiérové podujatie v rámci Košického kultúrneho a športového leta so zameraním na psie športy a výcvik sa začne v piatok 18. júla o 16:00, na ihrisku Playko v Mestskom parku.