Dezinformácie valcovali internet aj v roku 2021
Šírenie nepravdivých informácií pokračovalo aj v minulom roku. Polícia Slovenskej republiky na svojom Facebooku zverejnila správu o dezinformáciách. Overovanie pravdivosti informácií je mimoriadne dôležité, a preto polícia odporúča sledovať profil Hoaxy a podvody. Niektoré dezinformácie sú schválne vytvorené za účelom uspokojenia vlastných psychologických potrieb.
Pandémia si so sebou niesla aj nával hoaxov, ktoré bolo potrebné vyvrátiť. Z 189 neprávd sa až 151 týkalo pandémie, teda témy, neodmysliteľne patriacej medzi najpreberanejšie. „Pestrosť šírených hoaxov v súvislosti s touto témou sa v porovnaní s predošlým rokom zvýšila. Dezinformácie zasahovali všetky oblasti, ktoré sa priamo či nepriamo týkali pokračujúcej pandémie,“ uvádza Polícia SR vo svojej správe. Obsah dezinformácií sa týkal najmä očkovania, falošných úmrtí či údajného preháňania o vážnosti situácie.
Populárnym sa stalo aj takzvané retrospektívne vytváranie hoaxov, ktoré má na svedomí stránka: Dnes hoax, zajtra pravda. Práve kvôli takýmto typom hoaxov bola vytvorená samostatná informačná kampaň. Niektoré dezinformácie išli do extrémov a pacienti infikovaní vírusom často priznávali, že sa nechránili a neboli ani očkovaní, a to práve z dôvodu viery v dezinformácie.
„Dezinformácie sa stali hybridným nástrojom ako forma útoku na záujmy Slovenskej republiky a bezpečnosť jej občanov.“ V sumári masovo zdieľaných informácií sa objavil aj tajný plán Billa Gatesa, tajné čipovanie ľudí či vymyslené zdravotné následky pri nosení rúšok.
Zdroj: Policajný zbor Slovenskej Republiky
(VT)
Odporúčané články
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.