Dezinformačné weby majú na svojich príspevkoch viac reakcií ako seriózne portály

Stránky na sociálnej sieti Facebook a webstránky s pochybným obsahom majú viac interakcií na svojich príspevkoch ako mainstreamové spravodajské portály.
Vyplýva to z analýzy Globsecu (nepolitická mimovládna organizácia – pozn. red.), ktorý monitoroval 601 zdrojov z Facebooku a webových stránok v kontexte predvolebnej kampane za október a november.
[ad][/ad]Spochybňovanie volebného procesu
Analytici hovoria, že tak ako pri prezidentských voľbách, tak aj pri kampani k parlamentným voľbám dochádza k spochybňovaniu samotného volebného procesu. V príspevkoch sa podľa nich naznačuje, že celé voľby sú nejakým spôsobom zmanipulované.
„Najčastejšie spomínanými údajnými vinníkmi tejto manipulácie sú mimovládne organizácie a predvolebné prieskumy verejnej mienky,“ uvádzajú analytici.

Priemerný výtlak z desiatich najpopulárnejších príspevkov na stránkach na Facebooku dosiahol 1 512 interakcií. Web stránky publikujúce problematický obsah, ako sú klamstvá, hoaxy, dezinformácie, sa umiestnil na druhom mieste s priemerným počtom 967 reagovaní, vyplynulo ďalej z analýzy.
Tradičné mainstreamové média sa ocitli na treťom mieste a mali priemerne za článok 861 interakcií. Na štvrtom mieste sa podľa analýzy Globsecu ocitli otvorené skupiny na Facebooku, ktoré zdieľajú problematický obsah.
„V skupinách na Facebooku sme zistili, že sú indivíduá, ktoré zdieľajú ten istý typ obsahu tým, že to prezdieľavajú vo viacerých skupinách. V tých skupinách je síce ten výtlak malý, ale postupne sa to nazbiera a častokrát tento post môže mať aj tisíc interakcií,“ uviedla výskumná analytička Miroslava Sawiris.
Pochybný obsah
Podotkla tiež, že prieskum ukázal, že naratívy o manipulácii volieb zo strany mimovládnych organizácii sa najintenzívnejšie šíria v otvorených skupinách s pochybným obsahom na sociálnej sieti. „Výtlak dezinformačných stránok je naozaj výrazný na celú populáciu,“ povedala Sawiris.
V celkovom výtlaku monitorovaných stránok vedú v počte reakcií spravodajské portály, poznamenala Sawiris. Majú 43 percent z celkového počtu interakcií. „Je to aj preto, lebo produkujú oveľa viac obsahu, aj keď s menším priemerným počtom interakcií, ktoré nazbierajú za celé obdobie,“ vysvetlila analytička.
[ad2][/ad2]Odporúčané články

Okolie Košíc sa zabelelo. Sneh napadol na Jahodnej, Bankove a Kavečanoch. Sú cestári na zimu pripravení? Mesto Košice informovalo, že na sneh, ktorý by mal napadnúť v meste ešte tento týždeň, sú pripravení.

Maďarsko sa pripojí k Česku a Poľsku a zapojí sa do ochrany vzdušného priestoru Slovenska. Informoval o tom dnes (27. 1.) poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) pri príležitosti zahraničnej pracovnej cesty do Maďarska.

Prostredníctvom informačných kancelárií pre obete trestných činov pomohol celoslovenský tím prevencie kriminality temer tisíc klientom. Celkovo realizovali vyše 700 preventívnych aktivít, pre viac než 19-tisíc občanov. Ministerstvo vnútra SR (MV SR) o tom informovalo v tlačovej správe. Doplnilo, že vyškolili vyše 1 500 policajtov, zamestnancov ministerstva, no tiež externých lektorov a preventistov. Realizovali tiež spoluprácu s 330 subjektmi, ktoré sa venujú pomoci obetiam trestných činov.