Direktívne obmedzenie dodávok plynu pre podniky by mohlo vyvolať hromadné prepúšťanie
Ak príde k direktívnemu obmedzovaniu dodávok plynu pre slovenské podniky, efektivita výroby sa dramaticky zníži a firmy budú nútené obmedziť svoju výrobu. Je o tom presvedčená Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ). Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa AZZZ Miriam Filová, obmedzenie dodávok plynu pre podniky bude mať priamy dopad nielen na ich fungovanie, ale na celé hospodárstvo. „Hromadné prepúšťanie a znižovanie stavu zamestnancov bude už len logickým vyústením celého procesu,“ dodala Filová.
Podľa AZZZ je povinnosťou našej vlády v tejto situácii v prvom rade zabezpečiť dostatok plynu z akéhokoľvek zdroja za čo najvýhodnejšie ceny a zároveň podporiť priemysel a odbremeniť ho od neúnosných nákladov zvýšených cien energií a inflácie. „Dovoľujeme si upozorniť, že napríklad sektor zdravotníctva patrí medzi kritickú infraštruktúru a nárast energií a inflácie musí reflektovať aj návrh štátneho rozpočtu na rok 2023. Plyn je pre zdravotnícke zariadenia kritická komodita, bez ktorej nedokážu v zime zabezpečiť prevádzku, rovnako ju nevedia ani obmedziť,“ doplnila Filová.
Zemný plyn je podľa AZZZ nenahraditeľnou a nevyhnutnou súčasťou výroby v mnohých kľúčových podnikoch. Celý výrobný proces je preto výlučne závislý na stabilite dodávok zemného plynu. „Ak to povaha výroby dovoľuje, podniky priebežne realizujú úsporné opatrenia na zníženie spotreby zemného plynu a elektrickej energie, avšak v mnohých firmách je celý proces mimoriadne nielen technologicky ale aj finančne náročný, a nie je možné ho realizovať v krátkom časovom horizonte a bez finančnej podpory z EÚ, respektíve zo strany štátu,“ uzavrela Filová.
Zdroj: (SITA, md;it)
Odporúčané články
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.