Dĺžka povinnej izolácie sa mení, upravuje ju najnovšia vyhláška
Vyhláška upravuje trvanie izolácie pozitívnej osoby z pôvodných 10 na 5 dní. Doplnením si prešli aj klinické príznaky ochorenia COVID-19. Zmenená je aj definícia úzkeho kontaktu či definícia pozitívnej osoby. Najnovšia vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) nadobúda platnosť utorok, 25. 1. 2022.
Klinické príznaky ochorenia
Medzi klinické príznaky ochorenia patrí zvýšená telesná teplota nad 37 °C, kašeľ, nočné potenie, únava, bolesti hrdla, bolesti hlavy, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu, črevné a zažívacie problémy či pocit upchatého nosa. Po vyskytnutí akéhokoľvek z uvedených príznakov je každej osobe, odhliadnuc od zaočkovania či prekonania, nariadená karanténa. Po ukončení domácej izolácie musí osoba staršia ako 6 rokov nosiť na verejnosti respirátor FFP2 po dobu 5 dní. Deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško.
Trvanie domácej karantény úzkeho kontaktu
Skrátením si prešlo aj trvanie domácej karantény úzkeho kontaktu, ktoré však závisí od zaočkovanosti. V prípade neočkovanej osoby a zaočkovanej osoby bez posilňujúcej dávky, ak od zaočkovania uplynulo viac ako 9 mesiacov, bude trvať 5 dní. Potrebné už nebude vykonanie RT- PCR testu na 5. deň pri každom úzkom kontakte. Pre očkované osoby s posilňujúcou dávkou a tie, ktoré boli zaočkované pred nie viac ako 9 mesiacmi, ako aj pre osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred menej ako 180 dňami, ak tieto osoby zároveň nemajú klinické príznaky, karanténa nie je povinná. Na verejnosti však musia mať prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu po obdobie 7 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou.
Zmenou si prešla aj definícia úzkeho kontaktu
O úzky kontakt ide, ak sa osoba stretla s pozitívnou osobou bez použitia respirátora FFP2 a ak:
- boli osoby v priamom fyzickom kontakte, alebo
- boli od seba vo vzdialenosti menšej ako 2 metre dlhšie ako 5 minút, alebo
- boli v interiérovom alebo inak uzatvorenom priestore dlhšie ako 5 minút, alebo
- cestovali spoločne dopravným prostriedkom dlhšie ako 5 minút.
Kto sa považuje za pozitívnu osobu?
Všetky osoby po doručení pozitívnych výsledkov RT-PCR, LAMP, antigénového testu, ako aj Point z care testu (PoCT), a rovnako aj osoba po domácom antigénovom teste, ktorý musí byť posúdený všeobecným lekárom. Pri antigénovom, LAMP, PoCT i samoteste nebude potrebná konfirmácia PCR testom.
Zdroj: (ÚVZ SR, SITA, DSe;pla, vu)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Západ hostila nezabudnuteľné podujatie pod názvom Halloween na Terase, ktoré prilákalo mladších aj starších obyvateľov Terasy. Miestom osláv sa stal areál okolo Átrium klubu v Zuzkinom parku, kde sa návštevníci tešili z pestrého programu, pripraveného práve na počesť jedného z najobľúbenejších sviatkov roka.
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.
Kultúrno-spoločenské centrum Átrium klub v mestskej časti Košice-Západ privíta všetkých milovníkov výtvarného umenia na výstave maliarky Viery Šamudovskej Sajdak.