Dnes sa začína mimoriadna schôdza o vyslovení nedôvery vláde
Mimoriadna schôdza Národnej rady SR (NR SR) o vyslovení nedôvery vláde sa začne dnes o 14:00. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ju zvolal na návrh dvadsiatich poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS) a desiatich poslancov za Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD). Hlasovanie o vyslovení nedôvery bude 13. decembra o 11:00.
Poslanci svoj návrh odôvodňujú tým, že vláda ohrozuje základy ústavnosti a dôvery v demokratický režim. „Vláda SR zlyháva v manažovaní vážnych kríz, ohrozuje tým obyvateľov, výsledkom čoho je stupňovanie napätia v spoločnosti, zvyšujúca sa nedôvera v inštitúcie a v systém ako taký, čo priamo ohrozuje našu demokraciu,“ píše sa v návrhu. Vláda podľa poslancov zo SaS a Hlasu-SD ignoruje odborníkov, čo sa prejavilo aj pri návrhu rozpočtu na rok 2023. Rozpočet je podľa nich netransparentný a hazarduje s verejnými financiami, ako aj so záväzkami voči Európskej únii v nadväznosti na Plán obnovy a odolnosti SR. Vytkli mu obrovský deficit, chýbajúce výdavkové limity a negatívny dopad na samosprávy. Návrh rozpočtu navyše podľa nich dáva neprijateľný priestor ministrovi financií, aby svojvoľne rozhodoval o využití stoviek miliónov eur v rámci tzv. všeobecnej pokladničnej správy.
Vláda podľa predkladateľov nedokázala adresne pomôcť nízkopríjmovým domácnostiam, čoho dôsledkom je neustále stúpajúci počet domácností ohrozených chudobou. Zlyhala tiež pri rokovaniach so zdravotníkmi a priamo ohrozila zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre občanov, uviedli poslanci. Vláde vyčítajú aj rezignovanie na boj proti korupcii a spoluprácu s fašistami v parlamente. Nepáči sa im ani to, že po vražde dvoch ľudí z LGBTI+ komunity vláda nedokázala čo i len v minimálnej miere tejto skupine obyvateľov uľahčiť život. „Podaním návrhu na vyslovenie nedôvery Vláde SR očakávame vyjasnenie situácie v NR SR. Občania majú právo vedieť, akú podporu má vláda v parlamente a kto vlastne riadi našu krajinu,“ uzavreli poslanci.
Zdroj: (SITA, kh, ma)
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.