Dnes sú to 2 roky od začiatku pandémie koronavírusu na Slovensku
Presne pred dvoma rokmi sa život ľudí na Slovensku zmenil. Začali sme sa testovať, nosiť rúška, sledovať opatrenia a na čele vlády sa vystriedali traja predsedovia. Dnes už sme vo fáze uvoľňovania opatrení a náš život sa v tomto ohľade vracia opäť do normálu, ktorý sme poznali pred marcom 2020.
Presne 6. marca pred dvoma rokmi bol na Slovensku potvrdený prvý prípad koronavírusu. Pre verejnosť tento prípad potvrdil vtedajší premiér Peter Pellegrini. Vo svete sa však už tento vírus vyskytoval skôr a Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky bol v januári prvýkrát informovaný o výskyte vírusovej pneumónie v meste Wu-chan v Číne. Hlavný hygienik Ján Mikas preto vydal usmernenie úradom verejného zdravotníctva, aby boli zdravotnícke zariadenia informované o tom, ako sa starať o pacientov v prípade podozrenia na ochorenie Covid-19. A hoci bolo Slovensko na prvé prípady pripravené už v januári, dočkalo sa ich až v marci.
Prvým pozitívnym na koronavírus bol 52-ročný muž z Bratislavského kraja. Ten sa nakazil od svojho syna, ktorý bol v polovici februára v Benátkach. O deň neskôr boli pozitívne testovaní aj mužova manželka a syn. Zo syna sa tak stal “pacient 0”, teda prvý nosič ochorenia, ktoré k nám doniesol z Talianska.
9. marca 2020 bol následne zaznamenaný prvý prípad nakazenia v Košiciach. Nakazený bol zamestnanec spoločnosti U. S. Steel. Prvé protipandemické opatrenia boli krízovým štábom prijaté 12. marca a prvýkrát sa zaviedla 14-dňová karanténa. Marec 2020 navyše poznačila ďalšia udalosť, ktorá zmenila priebeh pandémie. Zodpovednosť nad riadením pandemickej situácie totiž prebrala nová vláda na čele s Igorom Matovičom.
Prvú analýzu prípadov ochorení Covid-19 a prehľad aktuálnej situácie na Slovensku zverejnila Úrad verejného zdravotníctva ku dňu 20. mája 2020. V tomto čase z prehľadu vyplynulo, že najvyššia chorobnosť bola vo vekovej skupine 20-24 ročných a 25-34 ročných. Najvyššia chorobnosť bola v Bratislavskom kraji. V tomto období však boli na Slovensku stále dva okresy, ktorých sa pandémia ešte nedotkla. A to Veľký Krtíš a Medzilaborce.
Po dvoch rokoch už vyzerajú tieto štatistiky inak. Celkovo bolo na Slovensku vykonaných približne 43 250 000 antigénových testov a 6 500 000 laboratórnych PCR testov. Z celkového počtu PCR testov približne 1 500 000 vyšlo pozitívnych. Najviac pozitívnych má za dva roky Prešovský kraj, tesne za ním je Žilinský. V Košickom kraji za dva roky vyšlo približne 197 000 pozitívnych PCR testov.
V oficiálnych prehľadoch navyše štatistiky o chorobnosti vekových skupín nahradili štatistiky o zaočkovanosti. Zaočkovaných na Slovensku je približne 2 820 000 ľudí, teda približne 480 000 chýba k 60 % zaočkovanosti. Najviac zaočkovaných ľudí žije v Bratislavskom kraji, najmenej v Trenčianskom kraji. V Košickom kraji je zaočkovaných približne 326 000 ľudí.
O denných štatistikách naďalej informujeme.
Zdroj: (wikipedia.org, korona.gov.sk, uvzsr.sk, DK)
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.