Do konca mája bolo pre africký mor ošípaných usmrtených takmer 54-tisíc jatočných ošípaných
Do konca mája bolo pre africký mor ošípaných (AMO) usmrtených takmer 54-tisíc jatočných ošípaných. Rovnako bolo vykonaných 104 kontrol v poľovných revíroch. Z toho v oblasti bez obmedzení (biela zóna) ich bolo vykonaných 8, v nárazníkovej oblasti (modrá zóna) bol počet vykonaných kontrol 16, v oblasti výskytu AMO u diviakov (ružová zóna) bolo skontrolovaných 14 poľovných revírov a v oblasti výskytu AMO u domácich ošípaných (červená zóna) bol počet vykonaných 136 kontrol. Informoval o tom agrorezort na dnešnom rokovaní vlády SR.
Od začiatku poľovníckej sezóny 2022/23, teda od 1. marca, bolo na Slovensku ulovených 9 254 kusov diviačej zveri. V Bratislavskom kraji sa lov zvýšil o 58 percent, v Trnavskom kraji o 47 percent, v Nitrianskom o 41 percent, v Trenčianskom o 80 percent a v Žilinskom sa znížil 16 percent.
Najviac zásielok bravčového mäsa bolo dovezených z Česka a to v počte takmer 4-tisíc kusov. Najväčšie množstvo bolo dovezené zo Španielska, ktoré presahovalo dva milióny kilogramov bravčového mäsa. Z 12 štátov Európskej únie bolo na Slovensko dovezených takmer 14-tisíc zásielok v objeme takmer 12 miliónov kilogramov bravčového mäsa. Regionálne veterinárne a potravinové správy do konca mája odobrali 340 úradných vzoriek bravčového mäsa z členský štátov s výskytom AMO (Poľsko, Nemecko, Maďarsko). Všetky vzorky boli negatívne.
Od prvého potvrdeného výskytu AMO na Slovensku, teda od 25. júla 2019 do konca mája tohto roka, bol výskyt vírusu u domácich ošípaných potvrdený v 40 chovoch a v prípade uhynutej či ulovenej diviačej zveri bolo potvrdených takmer 4-tisíc pozitívnych prípadov. Najväčšou hrozbou zostávajú pre nás naďalej okolité štáty Maďarsko, Poľsko a Ukrajina.
(SITA, it;bfe)
Odporúčané články
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.