Do Košíc prichádzajú autobusy s repatriantmi. Ubytujú ich na internátoch
Dnes (31. 3.) okolo 17. hod. by malo prísť do Košíc vyše 200 repatriantov, ktorých ubytujú na stredoškolských internátoch Medická 2. Ide o prvých navrátilcov zo zahraničia, umiestnených v Košickom kraji.
Slováci, ktorí sa vracajú z Veľkej Británie na piatich autobusoch, musia byť povinne umiestnení do karantény, resp. testovaní. Pôvodne mali prísť o 14. hod., no autobusy museli niekoľko hodín čakať na hranici s Rakúskom. Kvôli urýchleniu prepravy ich sprevádza policajná eskorta.
[ad][/ad]Testovanie v piaty deň
V karanténe pobudnú najviac 14 dní, respektíve do času, kým neabsolvujú testy na koronavírus s negatívnym výsledkom. Tie by mali byť vykonané približne v piaty deň pobytu. Aj po testovaní s negatívnym výsledkom ich ešte čaká povinná domáca 14-dňová karanténa. Pre ubytovaných platí prísny zákaz vychádzania z izieb, môžu však využívať balkóny. Za porušenie karantény hrozí pokuta vo výške 1 659 eur. Umiestnenie presídlencov zastrešil Košický samosprávny kraj v spolupráci s Okresným úradom Košice.
„Priestory či hygienické balíčky pre presídlencov pripravili zamestnanci nášho internátu. Avšak do prevádzky počas ich umiestnenia nebudú zaangažovaní. Tú zabezpečí desiatka odborne zaškolených dobrovoľníkovi z Dobrovoľného hasičského zboru v Ruskove a Slovenského Červeného kríža, ktorým touto cestou ďakujem za ich nezištnú prácu,“ uviedol košický župan Rastislav Trnka. Pre svoju prácu dostali špeciálne ochranné obleky a pomôcky.

15 eur za stravu na deň
Dobrovoľníci repatriantov zaregistrujú pri príchode a zabezpečia aj ďalší chod v zariadení počas karantény. Ubytovaným pred dvere izby rozdistribuujú hygienické balíčky a taktiež pred dvere izby dostanú 3-krát denne stravu.
Počas pobytu platia navrátilci zo zahraničia len za stravu, čo predstavuje 15 eur na deň. Tú zabezpečuje kuchyňa na Školskom internáte pri Hotelovej akadémii na Južnej triede 10 v Košiciach. V prípade potreby vie uvariť pre kapacitu obidvoch zariadení. Na Medickú bude strava distribuovaná za prísnych hygienických podmienok v termoprepravkách.
[ad2][/ad2]Môžu si vybrať spolubývajúceho
Poriadok na izbe musia ubytovaní dodržiavať sami. „Na internáte Medická je bunkový systém ubytovania. Bunku tvoria dve dvojposteľové izby, pre tieto dve izby je k dispozícii vždy vlastné sociálne zariadenie. Celkovo tak máme k dispozícii 170 buniek, teda 340 izieb. Repatriantom sme dali na výber, či chcú bývať individuálne, alebo podľa vlastnej voľby s ďalšími osobami. Príbuzenský vzťah nie je pri ubytovaní podmienkou,“ ozrejmil župan Trnka.
Kraj je pripravený a očakáva príchody ďalších repatriantov do košického kraja. „Vyčlenil sme 1 200 izieb s 3 000 lôžkami, čo je asi najviac spomedzi všetkých krajov. Čakáme, kedy sa nám ozvú z Ministerstva vnútra,“ dodal Trnka.
Odporúčané články

Známe košické kúpalisko Triton je mimo prevádzky od roku 2018. Mesto Košice zisťuje záujem mestskej časti (MČ) Juh o areál. Hlavným problémom v danej lokalite je, že pozemky pod areálom, ale nie sú vo vlastníctve mesta Košice. Ako objasnila pre agentúru SITA starostka tejto košickej mestskej časti Anna Súkeníková, kúpalisko v minulosti prevádzkoval Podnik služieb MČ Juh.

Ako na sociálnej sieti informoval starosta mestskej časti Košíc Sídlisko KVP Ladislav Lörinc, nedávno prišlo zásadné rozhodnutie. Starosta pripomenul, že začiatkom roka 2024 bola na Sídlisku KVP existenčná situácia, keď hrozilo zatvorenie úradu, obmedzenie služieb pre obyvateľov či výpadky platieb.

Rómske osady v mestskej časti Juh trápia Košičanov už dlhodobo. Deti prebiehajúce cez koľajnice nedbajú na riziko zrážky s vlakom, riziko predstavuje aj zvýšená kriminalita či prenosné choroby. Starostky mestskej časti Košice-Juh, Anny Súkeníkovej, sme sa pýtali nielen na aktuálny stav nelegálnych osád, ale aj na dlhoročnú prácu s ich obyvateľmi. Hovorili sme aj o spolupráci s inštitúciami, ktoré sa podieľajú na riešení problematiky.