Do siete očkujúcich lekárov sa zapojilo takmer 300 všeobecných lekárov a pediatrov
Očkovanie v ambulanciách všeobecných lekárov a pediatrov je dôležitým krokom, ako čo najviac priblížiť možnosť ochrany pred ochorením COVID-19 k pacientom. Na brífingu po stretnutí s lekármi a zaočkovanými pacientmi v Dolnom Kubíne to vyhlásil predseda vlády Eduard Heger. Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského sa do siete očkujúcich lekárov zatiaľ zapojilo 290 všeobecných lekárov a pediatrov.
V ambulanciách sa bude očkovať vakcínou od spoločnosti Pfizef/BioNTech. „Najúčinnejšou zbraňou v boji s koronavírusom je očkovanie, a preto sme urobili dôležitý krok, aby sme sa s vakcínou dostali čo najbližšie k pacientom. Lekár najlepšie pozná svojho pacienta a vie mu poskytnúť všetky dôležité informácie,” uviedol Heger a vyzval lekárov, aby sa pripojili do siete očkujúcich lekárov.
Premiér Heger si myslí, že ak by na Slovensku bolo zaočkovaných 90 percent obyvateľstva, tak by sa vírusová hrozba skončila. „Hľadáme všetky cesty, ktoré vedú k tomu, aby sa percento zaočkovanosti zvýšilo. Rozbiehame očkovanie v ambulanciách, budeme forsírovať mobilné očkovacie tímy a očkovanie v závodoch a väčších spoločnostiach,” doplnil premiérove slová minister Lengvarský.
Podľa aktuálnych pravidiel môže ambulantný lekár očkovať len svojich kapitovaných pacientov, čo by sa v krátkom čase mohlo zmeniť. „Rokujeme s poisťovňami o systéme vykazovania a ako vyriešiť spôsob výkonu, ktorý bude vykazovaný inému než zmluvnému lekárovi. Vzhľadom na snahu lekárov, ktorí sú ochotní pomáhať, to musíme vyriešiť čo najrýchlejšie,” poznamenal minister zdravotníctva.
Zdroj: SITA (bh)
Odporúčané články
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.