Do systému očkovania proti COVID-19 v ambulanciách sa prihlásili desiatky lekárov
Do systému očkovania proti COVID-19 v ambulanciách sa zatiaľ prihlásilo 64 lekárov. Na tlačovej konferencii o tom informoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Kamil Száz. Prihlasovanie pre všeobecných lekárov a pediatrov do systému očkovania je možné na stránke rezortu zdravotníctva od stredy. Ako uviedla prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková, prioritou je dostať očkovanie k ľuďom, ktorí nevedia alebo nemôžu prísť do očkovacieho centra. Ďalším cieľom je tiež doočkovať zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb.
Na očkovanie v ambulanciách sa bude prihlasovať priamo u lekárov, záujemcovia sa tak nebudú štandardne hlásiť cez stránku korona.gov.sk. Lekári budú svojich pacientov očkovať len od prvej dávky. Ak teda ľudia dostali prvú dávku vakcíny vo vakcinačnom centre, nemôžu sa na druhú dostaviť do ambulancie. Ako ďalej vysvetlila Monika Palušková, lekári si budú môcť svojich pacientov objednávať podľa zaužívaného systému, nemusia tak zavádzať nový systém objednávania. Objednávať sa na očkovanie bude možné telefonicky či emailom, lekári prípadne môžu osloviť svojich pacientov cez miestny rozhlas. Odmeny za očkovanie budú lekári dostávať rovnako ako vo vakcinačnom centre, odmena je vo výške 7,50 eura.
Ako konštatovala hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová, pediatri poznajú svojich pacientov od narodenia a deti sú na nich zvyknuté. „Preto očkovanie v ambulanciách považujeme za veľmi dôležité zvlášť v týchto vekových kategóriách. Prosím rodičov, aby sa v prípade, že chcú nechať svoje deti zaočkovať, ohlásili u svojho pediatra,“ uviedla s tým, že rovnakým spôsobom sa môžu dospelí hlásiť u svojich všeobecných lekárov.
Rezort zdravotníctva chce podľa jeho šéfa Vladimíra Lengvarského nájsť všetky spôsoby, ako očkovanie čo najviac priblížiť k ľuďom. Všeobecných lekárov aj pediatrov preto minister požiadal o pomoc pri očkovaní. Zároveň ubezpečil, že prípadné vedľajšie účinky po očkovaní naďalej znáša štát.
Zdroj: SITA (bh)
Odporúčané články
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.