Do žien s kočíkom narazil kolobežkár, jedna skončila v nemocnici
AKTUALIZOVANÉ
Elektrické kolobežky sú v poslednom čase v Košiciach veľmi obľúbené a často používané. Pri bezohľadnej jazde na nich sa však môže prihodiť aj poriadna nepríjemnosť. Presvedčili sa o tom účastníci nehody, ktorú už vyšetruje polícia.
Na situáciu, ktorá sa stala vo štvrtok na Alejovej ulici, upozornila na sociálnej sieti mamička trojtýždňových dvojičiek Janka Kostrubová, ktorá s nimi v ten deň spolu so svojou mamou bola na prechádzke. Práve šli po chodníku smerom k Moldavskej…
Ošetrovali ju záchranári
„Kočík aj mama sa ocitli na zemi. Vrazil do nej zozadu veľmi ´zdatný´ pán na jednej z tých zelených kolobežiek. Zodvihla som kočík, deti vystrašené len plakali, mama sa nevedela postaviť z chodníka a bola otrasená, keďže do nej vrazil zozadu a nečakala to. Jedno šťastie, že máme kočík, aký máme. Deti pred tým, aby skončili na zemi, zachránila vanička,“ opisuje zrážku otrasená mamička.
Náhodný okoloidúci privolal sanitku. „Chodkyňu zranenú po náraze kolobežkára ošetrila naša posádka. Žena utrpela poranenia končatín, konkrétne pomliaždeninu zápästia a povrchové zranenie kolena a lakťa. Pacientku sme následne previezli do traumatologickej ambulancie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura,“ informoval nás hovorca košických záchranárov Viktor Wurm.
[ad][/ad]Stratil kontrolu
Otrasnú udalosť už vyšetruje polícia. Výsledky doterajšieho zisťovania, podľa slov jej krajského hovorcu Jaroslava Ličáka, ukazujú, že vo štvrtok krátko po poludní došlo na Alejovej ulici k stretu 26-ročného kolobežkára z Košíc s 55-ročnou chodkyňou z Košíc, ktorá pred sebou tlačila detský kočiar.
„Kolobežkár na zdieľanej kolobežke medzi nohami prepravoval bandasku s vodou do ostrekovača. Keď sa bandaska posunula, muž stratil kontrolu nad vedením kolobežky a rukou zachytil ruku ženy, ktorá potom spadla na zem,“ hovorí J. Ličák.
Dychová skúška na alkohol u oboch účastníkov zrážky bola podľa hovorcu negatívna a udalosť je realizovaná ako dopravná nehoda, ktorej príčinu a mieru zavinenia prešetrujú.
Nikdy som nepísala podobný status, ale tentokrát mi to nedá…chcem sa podeliť o úžasnú skúsenosť…s mojou mamou sme sa…
Uverejnil používateľ JanKa Janta Kostrubowa Štvrtok 24. septembra 2020
Nezodpovední používatelia
Na zdieľané zelené elektrické kolobežky sa viacerí Košičania sťažovali krátko po tom, čo sa v meste objavili. Dôvodom boli svetlá nastavené tak, že oslňovali chodcov i vodičov, či prípady, keď sa na jednej kolobežke viezli dvaja pasažieri. Najviac sťažností však bolo na to, že kolobežkári jazdia po chodníkoch príliš rýchlo a bezohľadne.
„Kolobežkári by nemali zabúdať na to, že elektrokolobežka je nemotorové vozidlo, pri ktorom platia pravidlá cestnej premávky pre vodiča nemotorového vozidla. Môžu jazdiť po chodníku len rýchlosťou chôdze a nesmú pritom ohroziť chodcov. Na takomto vozidle nie je dovolená preprava viacerých osôb a pri jazde na ňom vodič nesmie jazdiť pod vplyvom alkoholu. Výnimkou je iba jazda v meste a obci, či na ceste vyhradenej pre cyklistov, kde je tolerancia do pol promile,“ upozorňuje J. Ličák.
O „disciplinovanosti“ kolobežkárov svedčí policajná štatistika, podľa ktorej v Košiciach od začiatku roka nafúkalo nad pol promile päť a nad jedno promile 13 vodičov elektrokolobežiek.
„Prosím všetkých, čo používajú tieto kolobežky, jazdite opatrne! Nespamätáte sa, kým niekomu neublížite? Je to vyslovene nebezpečné, že na tom po chodníku ľudia lietajú ako blázni,“ vyzýva k opatrnosti žena, ktorej matka a takmer aj deti sa stali obeťami nezodpovednej jazdy kolobežkára.
Odporúčané články
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.