Dobrá správa pre podnikateľov a začínajúce STARTUPY: V Košiciach majú vlastný Campus
Inovačné centrum Košického kraja (ICKK) otvorilo Startup Campus. Startupové a coworkingové centrum na Strojárenskej ulici v Košiciach ponúka na ploche 450 metrov štvorcových štyri desiatky pracovných miest, osem mítingových miestností, podcastové a fotografické štúdio, komunitnú miestnosť či 3D tlačiareň.
Priestor by mal poskytnúť príležitosti pre začínajúcich podnikateľov a startupy, inovátorov a kreatívcov, ale aj kreatívnych tvorcov. Cieľom je podporiť ich rozvoj a vzájomnú spoluprácu. „Rezervovať si miesto v Startup Campuse bude možné cez mobilnú aplikáciu alebo webovú stránku, ktorú záujemcovia nájdu na www.ickk.sk,“ informoval Košický samosprávny kraj (KSK).
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KONIEC meškajúcim spojom? Košická župa prichádza s revolučnou NOVINKOU
„Je to vôbec prvýkrát, keď samospráva otvára podobné startupové a coworkingové centrum na Slovensku, čo ukazuje rozvojový trend, akým sa chce Košický kraj uberať,“ zdôraznil predseda KSK Rastislav Trnka. „Od roku 2018 opustilo Košický kraj takmer 20-tisíc ľudí, preto na župe dlhodobo pracujeme na tom, aby sme odliv mozgov zastavili. Aj toto je dôvod, prečo sa Košický samosprávny kraj stal jedným z piatich zakladajúcich členov Inovačného centra Košického kraja. Otvorenie Startup Campusu je ďalším krokom. Nejde len o zdieľanie kancelárskych priestorov, ale najmä o vytváranie komunity plnej rôznorodých myšlienok, talentov a skúseností,“ dodal.
Galéria
Generálny riaditeľ ICKK Peter Breyl priblížil, že poslaním Startup Campusu je najmä dať impulz k rastu startupov a ponúknuť im zdroje a podporu potrebnú pre ich rast, a tiež vytvoriť priestor na stretávanie inovačnej komunity Košického kraja. „Veríme, že toto miesto bude pomáhať pri vytváraní nových inovatívnych podnikov a pomôže rozvíjať celú regionálnu ekonomiku a bude miestom, ktoré dokáže pritiahnuť aj investície a záujem medzinárodných podnikov a spoluprácu s podnikateľmi a inovátormi v tomto regióne,“ dodal Breyl.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Kým polícia pracuje, Trnka chce využiť paragraf 363
Projekt bol realizovaný najmä vďaka podpore a spolupráci s košickou župou, ktorá patrí medzi spoluzakadateľov ICKK. „Okrem župy sú spoluzakladateľmi mesto Košice, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technická Univerzita v Košiciach a Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach,“ uvádza KSK. Coworkingové centrum vychádza z konceptu otvorených pracovísk. Ľuďom pôsobiacim v rozličných oblastiach by malo poskytnúť možnosť zdieľať spoločný priestor, skúsenosti i kontakty. „To umožňuje synergickú interakciu medzi rôznymi podnikateľskými subjektmi a vytvára dynamické a kreatívne prostredie pre rozvoj nových nápadov a projektov,“ uzavrela župa.
(sita, kl)
Odporúčané články
Mestská časť Košice – Luník IX, RESDI – Roma Environmental Sustainability and Development Initiative (Rómska iniciatíva pre udržateľnosť a rozvoj životného prostredia) a občianske združenie Roma for Future – Rómovia pre budúcnosť, predstavujú štart komunitných aktivít cez novovzniknutú enviro platformu mládeže – ECO SHIELD na sídlisku Luník IX podporených cez Green Roma Inclusion Program (GRIP), zameraných na znižovanie dopadov energetickej chudoby na komunitu cestou realizácie iniciatív ochrany, udržateľnosti a rozvoja životného prostredia.
Záchranné zložky navštívili deti hospitalizované v nemocnici v Košiciach, aby im spríjemnili vianočné sviatky. Policajti, hasiči a zdravotníci priblížili deťom svoju prácu, ukázali im rôzne pomôcky a pripravili chvíle radosti.
S blížiacimi sa vianočnými sviatkami prinieslo Združenie žien Slovenska Košice tradičnú ochutnávku vianočných jedál. Členky združenia, nazývané láskyplne „večné dievčatá“, predviedli svoje kuchárske umenie a pripravili lahodné špeciality, ktoré potešili obyvateľov mestskej časti.