Dôchodcovia odmietajú pomoc v návrhu pre zachovanie koalície

Občianske združenie Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) vyzýva, aby sa okamžite vyriešila situácia pre pomoc seniorom. Združenie však odmieta pomoc, ktorá bola predstavená v desiatich bodoch v návrhu ako podmienka pre zachovanie koalície.
Ako vo štvrtok informoval predseda JDS Michal Kotian v tlačovej správe, „návrh je len marketingovým príspevkom na zalepenie očí”. Združenie dodalo, že Slovensko potrebuje po viac ako ôsmich mesiacoch prijať pomoc pre seniorov.
„Pomoc v návrhu nemá žiaden racionálny základ a nereflektuje skoro 15 percent dôchodcovskej inflácie a zdražovanie, s ktorou sú konfrontovaní seniori už niekoľko mesiacov,” tvrdí Kotian, podľa ktorého je 13. dôchodok nedostatočný. „V súčasnosti je 13. dôchodok iba sociálna dávka, nie skutočný dôchodok. Myslíme si, že takýto vážny záväzok má prichádzať po racionálnom a konštruktívnom dialógu,” tvrdia v JDS. Podľa nich v dôsledku zdražovania seniori prispievajú viac ako 400 miliónov eur do štátneho rozpočtu. „Návrhom nám z týchto 400 miliónov chcú vyplatiť naspäť len 150 miliónov eur, ako 13. dôchodok. Prečo si chce týmto návrhom štát nechať 250 miliónov eur?,” dožadujú sa odpovede v občianskom združení.
Michal Kotian priznal, že už niekoľko mesiacov upozorňujú na neudržateľnú situáciu u seniorov. „Pod petíciu za naše oprávnené požiadavky sa iba za jeden mesiac podpísalo už viac ako 160-tisíc ľudí,” dodal predseda JDS. Združenie na základe petície očakávalo aspoň diskusiu. „Dôrazne požadujeme upokojenie a stabilitu. Najmä však konštruktívny dialóg a riešenia adekvátne súčasnej dobe,” uzavrel Kotian.
Zdroj: (SITA, be;vr)
Odporúčané články

Matka troch detí s onkologickým ochorením čelí zložitej situácii. Napriek tomu, že jej zdravotný stav sa po nasadení cielenej liečby zlepšil, štátna zdravotná poisťovňa odmietla náklady na liek preplatiť. Prípad aktuálne preveruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od mimoriadnej situácie ohľadom SLAK po zmeny v doprave. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.