Dôchodková hodnota budúci rok stúpne, novopriznané penzie budú vyššie
Aktuálna dôchodková hodnota (ADH), ktorá je jednou z veličín ovplyvňujúcich výšku novopriznaných dôchodkov, od začiatku budúceho roka stúpne o 8,9 percenta na 16,4764 eura.
Táto hodnota sa použije pri výpočte všetkých dôchodkov, ktoré Sociálna poisťovňa prizná počas budúceho roka. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa. Od 1. januára 2023 sa ADH každoročne upraví na 95 % nárastu priemernej mzdy za tretí štvrťrok daného roku voči tretiemu štvrťroku predchádzajúceho roku.
Vďaka nárastu ADH budú v budúcom roku novopriznané dôchodky vyššie ako v tomto roku, a to o spomínaných 8,9 percenta. Ak napríklad výpočet dôchodku podľa parametrov v tomto roku vychádzal na 661,70 eura pred valorizáciou, tak výpočet dôchodku podľa parametrov v roku 2023 už bude v sume 720,50 pred valorizáciou.
Zdroj: SITA, su, dm
Odporúčané články
Dobrovoľnícke podujatie „Príbehy evanjelického cintorína – ožívajúca záhrada pamäte“ bolo zaradené medzi tri najinšpiratívnejšie podujatia Slovenska za rok 2024.
Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od dvoch nehôd mestskej hromadnej dopravy po protest proti progresivizmu. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.
Požiar zo začiatku novembra, ktorý v Mašličkove pripravil o život dve deti, opäť nastolil otázku riešenia nelegálnych osád. Za Luníkom IX ostalo ďalších 56 chatrčí a býva tam okolo 300 ľudí. O riešení situácie sme sa rozprávali so starostom MČ Luník IX, Marcelom Šaňom. V rozhovore približujeme projekt prestupného bývania.

