Dodanie stíhačiek na Ukrajinu musí vláda vyriešiť s ústavnými právnikmi, tvrdí prezidentka
Rozhodovanie vlády vo veci dodania stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu nepatrí medzi rozhodnutia, ktoré podliehajú súhlasu prezidentky. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom stanovisku k vyjadreniam povereného premiéra Eduarda Hegera, že Slovensko chce poslať bojové lietadlá MiG-29 Ukrajine.

„Otázka, či vláda o tejto veci môže rozhodnúť, je inou otázkou, ktorú musí vyriešiť vláda spolu s ústavnými právnikmi,“ poukázala prezidentka.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok 9. februára na samite v Bruseli oficiálne požiadal predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO) o dodanie stíhačiek MiG-29. Poverený premiér mu povedal, že „Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo“. Heger v piatok na tlačovej konferencii informoval, že tieto stíhačky sú vyradené a nevieme ich používať. Už mesiace sú uzemnené, Slovensko na ne nemá náhradné diely a opravovali ich ruskí technici, s ktorými už Slovensko nechce spolupracovať.
Viac k téme: Slovensko chce Ukrajine poskytnúť vyradené Migy, majú zachrániť nevinné životy
Otázka vývozu MiGov na Ukrajinu ukazuje dieru v zákone
Otázka možného vývozu stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu podľa poslanca Petra Pčolinského (Sme rodina) ukazuje dieru v zákone. Ako dnes povedal v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12, na jednej strane v súčasnosti vykonáva určité právomoci poverená vláda v demisii. Iné právomoci však vykonáva prezidentka. Preto je podľa Pčolinského zásadná otázka, či má poverená vláda vôbec kompetenciu na taký krok, akým je vývoz stíhačiek.
„Avšak, je ešte niekoľko nevyriešených otázok, ktoré nevie vyriešiť ani vláda, ani prezidentka,” povedal Pčolinský s tým, že pre úpravu tejto situácie by bolo možné zmeniť ústavu. „Môžeme sa baviť o tom, že to treba systémovo nastaviť, aby ďalší, ktorí po nás prídu, nemuseli tieto problémy riešiť,” skonštatoval poslanec.
Zároveň Pčolinský odmietol, aby sa ústava menila pre jednorazový problém, akým je napríklad otázka vývozu MiGov. „Ústavu môžeme meniť pre nejaké zásadné otázky celospoločenského významu,” dodal.
Zdroj: (SITA, ma, DSe, sa)
Odporúčané články

Otvorenie nového školského roka 2023/2024 bolo pre študentov župnej SOŠ priemyselných technológií na Učňovskej 5 v Košiciach – Šaci výnimočné. Košický samosprávny kraj (KSK) ako jej zriaďovateľ pomohol s financovaním rekonštrukcie zázemia plavárne. O novinke informuje na svojom webe KSK.

Do redakcie nám prišiel tip od našej čitateľky, ktorá chce obyvateľom Košíc priblížiť jej skúsenosť so zlodejmi. K udalosti malo dôjsť v sobotu 18. augusta v jednom z bytových domov na Užhorodskej v MČ Košice – Juh.

Blížiace sa sa predčasné parlamentné voľby na Slovensku prinášajú so sebou nielen vzrušenie a očakávania, ale aj vlnu politických súbojov či všadeprítomných politických reklám. Bilbordy, pútače, tlačoviny či vylepené plagáty pokrývajú všetky rohy Slovenska a Košice nie sú výnimkou.