Dodanie stíhačiek na Ukrajinu musí vláda vyriešiť s ústavnými právnikmi, tvrdí prezidentka
Rozhodovanie vlády vo veci dodania stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu nepatrí medzi rozhodnutia, ktoré podliehajú súhlasu prezidentky. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom stanovisku k vyjadreniam povereného premiéra Eduarda Hegera, že Slovensko chce poslať bojové lietadlá MiG-29 Ukrajine.
„Otázka, či vláda o tejto veci môže rozhodnúť, je inou otázkou, ktorú musí vyriešiť vláda spolu s ústavnými právnikmi,“ poukázala prezidentka.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok 9. februára na samite v Bruseli oficiálne požiadal predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO) o dodanie stíhačiek MiG-29. Poverený premiér mu povedal, že „Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo“. Heger v piatok na tlačovej konferencii informoval, že tieto stíhačky sú vyradené a nevieme ich používať. Už mesiace sú uzemnené, Slovensko na ne nemá náhradné diely a opravovali ich ruskí technici, s ktorými už Slovensko nechce spolupracovať.
Viac k téme: Slovensko chce Ukrajine poskytnúť vyradené Migy, majú zachrániť nevinné životy
Otázka vývozu MiGov na Ukrajinu ukazuje dieru v zákone
Otázka možného vývozu stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu podľa poslanca Petra Pčolinského (Sme rodina) ukazuje dieru v zákone. Ako dnes povedal v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12, na jednej strane v súčasnosti vykonáva určité právomoci poverená vláda v demisii. Iné právomoci však vykonáva prezidentka. Preto je podľa Pčolinského zásadná otázka, či má poverená vláda vôbec kompetenciu na taký krok, akým je vývoz stíhačiek.
„Avšak, je ešte niekoľko nevyriešených otázok, ktoré nevie vyriešiť ani vláda, ani prezidentka,” povedal Pčolinský s tým, že pre úpravu tejto situácie by bolo možné zmeniť ústavu. „Môžeme sa baviť o tom, že to treba systémovo nastaviť, aby ďalší, ktorí po nás prídu, nemuseli tieto problémy riešiť,” skonštatoval poslanec.
Zároveň Pčolinský odmietol, aby sa ústava menila pre jednorazový problém, akým je napríklad otázka vývozu MiGov. „Ústavu môžeme meniť pre nejaké zásadné otázky celospoločenského významu,” dodal.
Zdroj: (SITA, ma, DSe, sa)
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.