Dohoda o zvýšení cieľov pre prepady uhlíka by mala zlepšiť klimatické ciele únie do roku 2030
Rada Európskej únie a Európsky parlament dosiahli predbežnú dohodu o zvýšení cieľov týkajúcich sa prepadov uhlíka vo využívaní pôdy a lesnom hospodárstve, ktoré zvýšia cieľ Európskej únie (EÚ) na redukciu skleníkových plynov do roku 2030 na 57 %. Na svojich webstránkach o tom informujú Rada i Parlament.
Vyjednávači europarlamentu a Rady vo štvrtok dosiahli predbežnú dohodu o tretej časti balíka Fit for 55. Cieľom revízie nariadenia o využívaní pôdy, zmenách vo využívaní pôdy a lesnom hospodárstve (LULUCF) je zlepšenie prírodných prepadov uhlíka, aby sa EÚ stala do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom a tiež zlepšenie biodiverzity v súlade s Európskou zelenou dohodou.
„Prepady uhlíka nám môžu pomôcť dosiahnuť naše klimatické ciele, vrátane uhlíkovej neutrality, a tým ochrániť našu planétu od fatálnych negatívnych dôsledkov klimatickej zmeny. Dohoda prispeje k lepšej ochrane a manažmentu pôdy a lesov naprieč EÚ a plnému využitiu potenciálu na odstránenie emisií. Zároveň dohoda zabezpečuje, že sa v prípade stanovovania ďalších ambicióznych cieľov k roku 2030 bude brať ohľad na rôzne okolnosti v každom členskom štáte,“ vyjadril sa k dohode český minister životného prostredia Marian Jurečka.
Cieľ únie pre odstraňovanie skleníkových plynov v dohode pre sektor využívania pôdy, zmien vo využívaní pôdy a lesnom hospodárstve stanovili do roku 2030 na 310 miliónov ton ekvivalentu CO2, čo je asi o 15 % viac ako v súčasnosti.
Sektor LULUCF pokrýva využívanie pôdy, stromov, rastlín, biomasy a dreva a je zodpovedný za emisie aj absorpciu CO2 z atmosféry. Cieľom je postupne zvyšovať absorpciu a redukovať emisie tak, aby sa dosiahol celoúnijný cieľ.
Zdroj: SITA.sk dm, ns
Odporúčané články
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.