Dokedy bude vzácna Urbanova veža chátrať?
Urbanova veža patrí k historickým dominantám centra Košíc. Na rozdiel od ďalších turistických ťahákov však v súčasnosti chátra. Zatiaľ vyzerá ako ich chudobný príbuzný. Dokedy?
Košičania, ktorí sú na centrum mesta hrdí, si nemôžu nevšimnúť vzhľad Urbanovej veže. “Naša Hlavná ulica je naozaj veľmi pekná. Viacerým však prekáža, že Urbanova veža je stále v dezolátnom stave. Dóm sv. Alžbety a Kaplnka sv. Michala sú zrekonštruované, čonevidieť sa bude obnovovať aj divadlo. Veža má opadanú omietku a istý čas padali aj škridle. Nechystá sa v blízkej dobe jej renovácia? Predsa len sme na budúci rok mestom športu a bude tu viac turistov,” napísal nám jeden z našich čitateľov.
Snaha o obnovu zatiaľ nevyšla
Urbanova veža patrí rímsko-katolíckej cirkvi. Pretože cirkev nemôže žiadať o financie z európskych fondov na opravu historických pamiatok, založila v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom neziskovú organizáciu Perly gotickej cesty.
“Urbanovu vežu sme už v minulosti chceli zrenovovať. Nepodarilo sa však včas dokončiť jednu zo štúdií, ktorá musí byť súčasťou dokumentácie k projektu renovácie. Namiesto Urbanovej veže tak prišiel na rad interiér Matejovej veže v Dóme sv. Alžbety. Z iných zdrojov sa nám podarilo získať aspoň peniaze na opravu kamenného portálu,” priblížila nám snahy organizácie jej projektová manažérka Mária Bartková.
Projekt je už hotový
Niekdajšiu zvonicu majú v pláne renovovať čo najskôr. “Projekt je už hotový, detailne spracovaný. Pri najbližšej príležitosti, teda po vyhlásení najbližšej výzvy, ho predložíme. Veríme, že približne milión eur na opravu exteriéru a pol milióna na renováciu interiéru významnej pamiatky sa nám podarí získať,” hovorí M. Bartková. Ako sama verí, nová výzva na predkladanie projektov by mohla byť vyhlásená na budúci rok.
Urbanova veža
- postavená bola na prelome 14. a 15. storočia v gotickom štýle - pôvodne to bola zvonica dómu sv. Alžbety - v roku 1556 veža aj vedľajší dóm vyhoreli - v roku 1628 ju do terajšej renesančnej podoby prestaval prešovský staviteľ Martin Lindtner - ďalší požiar v roku 1966 zničil strechu a zvon Urban - v roku 1970 ju vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku - v roku 1989 pred vežu vystavili zvon Urban poskladaný z úlomkov - v roku 1994 vežu v rámci reštitúcií vrátili pôvodnému majiteľovi - cirkvi - v rokoch 2004 - 2014 v nej sídlilo múzeum voskových figurín
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.