Doležal odmieta dodatočné zľavy z mýtnych poplatkov aj nátlakový protest autodopravcov
Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (Sme rodina) odmieta požiadavku Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) na zníženie mýtnych poplatkov a nátlakovú formu protestu. Je prístupný diskusii, ale nie vydieraniu z ich strany.
„Diskutovať môžeme, ale nie keď sú v uliciach nákladné autá a berú si za rukojemníkov našich občanov,“ povedal v stredu Doležal. Rovnaký názor na to podľa neho má aj premiér Eduard Heger (OĽaNO), ktorého o situácii informoval. Minister podľa vlastných slov nebude rokovať s dopravcami, ak nestiahnu autá z ciest.
Na ostatnom stretnutí na ministerstve dopravy koncom minulého týždňa zástupcovia UNAS vzniesli novú požiadavku na dodatočné zľavy na mýto. „V tejto chvíli nevidím priestor na dodatočné zľavy z mýta, lebo je to nesystémový krok. Štát nemôže byť donekonečna dojnou kravou. Ak sa niekomu zle darí podnikať, tak príde za štátom,“ uviedol minister. Pripomenul, že cestní dopravcovia si vyrokovali zľavy štrajkom, alebo protestom už začiatkom roka 2020.
Výber mýta je podľa Doležala na to, aby sa udržiavali diaľnice a rýchlostné cesty. „Ak znížime mýto, zhorší sa údržba diaľnic a rýchlostných ciest. Ak máme pomôcť autodopravcom akoukoľvek formou, zoberieme zdravotníkom, alebo prestaneme pomáhať gastro priemyslu, cestovnému ruchu? Takto to nemôže fungovať a už vôbec nie takouto formou,“ vyhlásil minister dopravy.
Autodopravcovia okrem zľavy na mýto dostali počas pandémie pomoc od štátu aj zľavu na tzv. cestnej dani v objeme 30 mil. eur ročne. S ministerstvom dopravy majú dohodu, že sa nebudú spoplatňovať mýtom paralelné úseky, ktorými niektorí cestní dopravcovia obchádzajú diaľnice. „Národná diaľničná spoločnosť za posledné dva roky neaplikovala valorizáciu mýta. To je tiež forma pomoci z nášho rozhodnutia, máme možnosť valorizovať mýto každoročne. Sme na sadzbách z roku 2019, lebo autodopravcovia to majú ťažké,“ priznal Doležal s tým, že sú ochotní sa podeliť s nimi z vyššej efektivity budúceho mýtneho systému.
Zdroj: (SITA, be;it)
Odporúčané články
V Košiciach sa začína vykurovacia sezóna. Tepelné hospodárstvo v Košiciach (TEHO) začne s dodávkou tepla do bytov v meste 1. októbra, o 00:01.
Budúcnosťou vedy a výskumu sú výkonné superpočítače. Vláda SR dnes schválila projekt, vďaka ktorému sa budú môcť vysokovýkonnou výpočtovou infraštruktúrou okrem Bratislavy pýšiť aj Košice.
Mesto Košice spustilo proces odbornej analýzy, ktorej cieľmi sú hodnotenie súčasného modelu výkonu a kompetencií mesta a mestských častí a hľadanie optimálneho riešenia pre efektívnejšie a hospodárnejšie fungovanie. Tento krok je reakciou na potrebu zlepšenia kvality a dostupnosti verejných služieb, ako aj na zabezpečenie spravodlivého a transparentného financovania samotného mesta i mestských častí.