Domácnosti budú mať zastropovanú cenu elektriny, malo by ich to uchrániť pred zdražovaním
Slovenské domácnosti budú mať v budúcom roku zastropovanú cenu silovej elektriny, ktorá tvorí zhruba polovicu koncovej ceny elektriny, na úrovni 67,3 eura za megawatthodinu. Vládny kabinet už schválil návrh všeobecného hospodárskeho záujmu na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny. Všeobecný hospodársky záujem predložilo na rokovanie vlády Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré týmto krokom chce pomôcť domácnostiam v boji s drahými energiami.

Stále platí, že Slovenské elektrárne, náš dominantný výrobca elektriny, dodajú v budúcom roku domácnostiam silovú elektrinu za 61,2 eura za megawatthodinu v objeme zhruba 6 terawatthodín. Elektrina vyrobená v jadrových elektrárňach sa však k domácnostiam dostane cez takzvaného agenta, ktorým sa stal Slovenský plynárenský priemysel. Ten ju ostatným dodávateľom elektriny odovzdá za cenu zvýšenú o 10-percentný koeficient stanovený Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.
Ministerstvo hospodárstva sa rozhodlo predložiť na rokovanie vlády návrh všeobecného hospodárskeho záujmu aj bez definitívneho schválenia celého procesu Európskou komisiou. Schválenie však rezort hospodárstva očakáva v najbližších týždňoch.
Ak by štát nepristúpil k zastropovaniu cien silovej elektriny, slovenské domácnosti by v budúcom roku čakalo dramatické zdražovanie koncových cien elektriny.
„Pri zohľadnení aktuálnych trendov vývoja trhovej ceny by zvýšenie koncovej ceny elektriny pre domácnosti mohlo prekročiť 235 %. V pomere k celkovým príjmom by takéto zvýšenie ceny elektriny predstavovalo zásadnú položku, pričom u veľkého počtu domácností mohlo dôjsť k prepadu do tzv. energetickej chudoby,“ uzavrelo ministerstvo hospodárstva.
Zdroj: SITA.sk md,qq
Odporúčané články

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) počas veľkonočných sviatkov posilňuje kapacitu vlakov, najmä na najvyťaženejšej severnej trase Bratislava – Žilina – Košice, kde už od decembra 2024 zaviedla hodinový takt.

Národná diaľničná spoločnosť pristupuje k zmene organizácie pravidelnej jarnej údržby tunelov na slovenských diaľniciach. Novinkou je, že väčšina servisných prác bude realizovaná v nočných hodinách, aby sa minimalizovali dopravné obmedzenia a zabezpečila čo najplynulejšia premávka.