Doráňaný strom partnerských miest
Vnímavému oku jedného z našich čitateľov neušiel zvláštny smerovník, ktorý stojí pred obchodným domom Dargov. Na jeho ramenách sú čísla, ktoré by mali zodpovedať vzdialenosti z Košíc k ich partnerským mestám, napríklad Wuppertaal v Nemecku, Raahe vo Fínsku či Mobile v USA. Ramená by zasa mali ukazovať smer k jednotlivým mestám.
“To by sme však viaceré z nich, napríklad aj Wuppertaal alebo aj Budapešť či Raahe, mali hľadať niekde pod zemou. Zrejme sa tu vybúrili nejakí vandali, ktorí sa na viaceré ramená zavesili a poohýbali ich smerom dolu. Myslím, že by to niekto mal dať do takého stavu, ktorý zodpovedá skutočnosti,” uviedol spomínaný čitateľ.
Keď sme sa na problém spýtali na magistráte, dozvedeli sme sa, že to nie je len taký obyčajný smerovník. “Ide o propagačno – informatívne zariadenie, ktoré je umeleckým dielom s názvom „Strom partnerských miest“. Je v majetku Mesta Košice. V minulosti bol v súvislosti s opravou diela oslovený výtvarník Vladimír Račko, ktorý v roku 2010 realizoval jeho základnú údržbu. Rozsah a spôsob opravy bude určený po konzultácii s referátom Útvaru hlavného architekta mesta Košice, nakoľko sa jedná o umelecké dielo,” odpovedala nám hovorkyňa Mesta Košice Linda Šnajdárová.
Kovový strom s ramenami namiesto konárov vznikol v roku 2001 za primátorovania terajšieho košického župana Zdenka Trebuľu. Práve na jeho popud vymyslel 2 a pol metra vysoké dielo vtedajší študent Fakulty úžitkového umenia Technickej univerzity v Košiciach Tomáš Grega. Zhotovili ho pracovníci vtedajších Východoslovenských strojární, ktorí ho darovali mestu. Vandali, ktorí strom poškodili, zrejme nemali ani predstavu o tom, že sa hojdajú na umeleckom diele.
Foto: Ivan Fleischer
Odporúčané články
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.