Drogy na stredných školách? Riaditelia nechcú volať políciu
Po zverejnení prípadu 15-ročnej stredoškoláčky Lucie, ktorú polícia zadržala s jej kamarátom, keď mali pri sebe marihuanu, sa nám do redakcie ozvala jedna z učiteliek košickej strednej školy.
Po tom, čo si prečítala rozhovor, v ktorom Lucia úprimne prehovorila o drogách, sa rozhodla aj skúsená pedagogička podeliť s našimi čitateľmi o svoje vlastné skúsenosti a o postrehy pedagógov, ktorí sa pomerne často stretávajú s nadrogovanými žiakmi. Z obáv pred prípadnou stratou zamestnania alebo pomsty študentov – narkomanov však len anonymne.
Škodlivé zatĺkanie
“Podľa môjho názoru je chybou, že sa o marihuane na stredných školách nehovorí a nepíše. My, učitelia, totiž vidíme, aká situácia v skutočnosti je. Za posledných približne päť rokov sa rapídne zhoršuje. A často sa to zatĺka, čo je len na škodu veci,” myslí si pedagogička s tridsaťročnou praxou.
Ako uviedla, v škole, kde učí, bola už policajná razia na drogy. Nenašli ani zakázané látky, ani zdrogovaných študentov. “Neviem si vysvetliť, ako sa to stalo, či to bola náhoda, alebo študentov niekto varoval. My sme však s nimi takmer každý deň. Vieme rozoznať príznaky človeka pod vplyvom marihuany – charakteristický zápach, červené oči, euforické správanie, ktoré niekedy vyústi do agresivity. Máme na školách preventistov, ktorí nás to učia. Som presvedčená, rovnako aj moji kolegovia, že v každej triede sú dvaja až traja študenti, ktorí fajčia marihuanu. O tom, že by užívali aj tvrdšie drogy, neviem. Žiaci to však niekedy v rozhovoroch pripúštajú,” tvrdí učitelka. Dôvodom, prečo siahnu mladí po marihuane, je podľa nej snaha začleniť sa do partie kamarátov. “Chcú sa vyrovnať ostatným, tak si zapália. Keď sa s nimi rozprávame, priznávajú, že takáto situácia je aj na iných školách. Z našej školy už boli na odvykacom liečení dve dievčatá.“
Prednosť majú počty žiakov
Zaujímalo nás, prečo nezavolá škola v prípade podozrenia, že je žiak pod vplyvom drogy, políciu. “Riaditelia sa na to neodvážia, pretože majú strach, aby to nevrhlo na školu zlé svetlo. Školy sú závislé na počtoch žiakov a keby sa roznieslo, že na určitej škole sú drogy, rodičia by si to mohli rozmyslieť, či tam svoje dieťa prihlásia,” zdôvodňuje pedagogička zaužívanú prax. Problém je podľa nej aj v tom, že žiaci veľmi dobre vedia, že neexistuje právny dôvod na to, aby im učitelia mohli čo len prezrieť veci.
Rodiča vystrašil dotazník
Strach, či jeho dieťa nezačne užívať drogy, má asi každý rodič tínedžera. Porozprával nám o tom jeden z nich. Syna má na košickej strednej škole s umeleckým zameraním. “Rozmýšlal som o tom najmä vtedy, ked nám na rodičovskom združení dali vyplniť dotazník. Otázky smerovali na to, či sme u našich detí nespozorovali príznaky, ktoré by naznačovali, že niečo berú. Išlo o náladovosť, náhlu zmenu záujmov, stratu záujmu o dovtedajšie koníčky. Triedna nám tvrdila, že je to preventívna záležitosť. Medzi rodičmi sa však hovorilo, že to mohol byť následok nejakého problému s marihuanou, ktorý mali čerství prváci. O policajných raziách na škole však neviem,” povedal nám otec študenta v maturitnom ročníku.
Podľa jeho slov nebezpečenstvo, že mladý človek skĺzne k drogám, hrozí na každej škole, zvlášť u tých s umeleckým zameraním. Eliminovať sa dá tak, že rodičia budú svojho potomka viesť k činnostiam, ktoré zmysluplne vyplnia jeho voľný čas. Zároveň by práve na ne mal mladý človek míňať svoje financie. Je presvedčený, že v prípade jeho syna sa mu to podarilo.
Stredoškolskí študenti sa závislosti neobávajú
S otázkami o existencii drog, najmä marihuany, na stredných školách v Košiciach sme sa obrátili aj priamo na študentov. Oslovili sme stredoškolákov z dopravnej a strojníckej priemyslovky. S anketou s fotografiami nesúhlasili, ale bez uvedenia fotografií a mien sa s nami ochotne podelili o svoje skúsenosti a názory.
“V našej škole neviem o tom, že by niekoho chytili s mariškou. Pravdou však je, že v Košiciach veľa mladých hulí. Stačí sa prejsť po uliciach v centre, aby ste pri viacerých podnikoch zacítili charakteristickú vôňu. Nie je to drahé, džointa dostanete za pät eur. Je po tom dobrá nálada a neškodí to tak ako alkohol,” povedal nám jeden z nich, ktorého prezývali Easy.
Na otázku, či sa užívatelia marihuany neobávajú možného vzniku závislosti, reagovali chlapci aj dievčatá jednoznačne. “Závislosť na tráve neexistuje. Nepoznáme nikoho, kto by bol závislý. Obávame sa len toho, že by nás s marihuanou chytili policajti. Stačí jeden gram a už môžete mať komplikácie, trestné stíhanie a z toho následky na celý život. V škole strach nemáme. Veci nám prehliadať nemôžu a keď máte červené oči, tak sa môžete vyhovoriť, že ste nevyspatí,” znel názor študentov.
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Posledné oficiálne Mestské zastupiteľstvo v Košiciach v roku 2024 začalo dnes ráno. Poslanci na ňom prerokujú návrh mestského rozpočtu či zvýšenie poplatkov za komunálny odpad.
Minulý týždeň poslanci Národnej rady za Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, Richard Dubovický a Zuzana Mesterová kritizovali v Košiciach vládu pre pripravované rušenie IC vlakov. Poslanec parlamentu a košického mestského zastupiteľstva za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Andrej Sitkár poskytol pre KOŠICE: DNES vyjadrenie k tejto téme. Podľa jeho tvrdení vláda vlaky neruší, ale naopak ich počet zvyšuje.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.