Drsný odkaz psychológom: OHROZUJETE SVOJU PROFESIU A ŽIVOTY ĽUDÍ!
Košický poslanec Národnej rady SR, Andrej Sitkár, nedávno zverejnil na svojom profile ostrú reakciu psychológa na otvorený list, ktorý psychiatri a psychológovia adresovali premiérovi Robertovi Ficovi. V nej autor vyčíta svojim kolegom, že sa príliš výrazne zapájajú do politického boja, čím podľa neho môžu podkopať dôveru verejnosti k ich povolaniu a dokonca „ohroziť zdravie a životy ľudí“.

V rozsiahlej pasáži psychológ otvorene varuje: „Ako všetci dobre vieme, duševné zdravie na Slovensku je krehkou témou a pokiaľ bude klient vnímať obavy, že bude psychológom súdený na základe jeho politického presvedčenia (pretože presne to teraz robíte), jedine ho to odradí od vyhľadania pomoci. Tým priamo ohrozujete ich zdravie a životy.“ Zdôrazňuje, že psychológovia by podľa neho mali myslieť predovšetkým na svoju profesionálnu neutralitu a zdravie ľudí aj napriek tomu, že majú plné právo na osobný názor a slobodu prejavu, pretože sa vo vyjadreniach opierajú o svoj spoločensky dôležitý status psychológov ako pomáhajúcej profesie, ktorý ešte aj sami zdôrazňujú.
Dopĺňa, že premiéra môžu odborníci kritizovať ako občania, no rovnako dôležité je uvedomiť si, ako rýchlo sa dokáže narušiť dôvera ľudí, ktorí potrebujú nestrannú pomoc: „Keď psychológovia a psychiatri verejne hodnotia premiéra na základe jeho politických rozhodnutí a konania, vystavujú sa riziku, že spoločnosť ich prestane vnímať ako nestranných odborníkov.“
Podľa psychológa, ktorý odmietol byť menovaný sa signatári otvoreného listu sťažujú na rozdeľovanie spoločnosti, no zároveň môžu sami prispieť ešte väčšou mierou k ďalšej polarizácii, ak sa ako odborníci jednoznačne stavajú proti konkrétnemu politikovi. Podľa neho verejné prihlásenie sa k jednej strane politického spektra môže vyvolať v klientoch dojem, že odborníci budú posudzovať ich politické postoje namiesto toho, aby im nestranne pomáhali. Psychológ preto vyzýva kolegov, aby konali s väčšou opatrnosťou, a Slovenskú komoru psychológov žiada o jednoznačné stanovisko k podobnému typu aktivizmu.
V pôvodnom otvorenom liste sa pritom skupina psychiatrov a psychológov obracia na premiéra Roberta Fica so slovami: „Ohrozenie demokracie na Slovensku a medzinárodného postavenia nášho štátu nás vedie k tomu, aby sme sa vyjadrili k Vášmu politickému správaniu a verejnému vystupovaniu. Vopred zdôrazňujeme, že nechceme hodnotiť Vašu osobnosť a sústredíme sa len na správanie z verejne dostupných zdrojov.“ Hodnotenie správania psychológmi z verejne dostupných zdrojov a televíznych vystúpení pritom bolo už v minulosti často kritizované ako neprofesionálne.
Signatári v otvorenom liste premiérovi tiež uvádzajú, že sa podľa ich názoru „neštíti útokov na rodiny predstaviteľov opozície, ako to bolo v prípade Šimečkovcov“ a dokonca ich „zhrozuje“ jeho prístup k zahraničnej politike, často údajne v rozpore so záujmami Európskej únie a NATO. Tvrdia, že takéto vystupovanie prehlbuje polarizáciu a zvyšuje počet ľudí, ktorí „uvažujú o odchode z krajiny,“ čo však autor reakcie pokladá za katastrofické scenáre, ktoré u niektorých klientov môžu len prehĺbiť už existujúce obavy a strach.
Zatiaľ čo autori otvoreného listu trvajú na tom, že ich vyjadrenie je legitímnou obavou o smerovanie Slovenska a reakciou na politické „výsmechy a útočnosť“ voči oponentom, psychológ, ktorého stanovisko zverejnil Sitkár, upozorňuje na dôsledky. Varuje, že verejná kritika premiéra z pozície psychológov v očiach mnohých narúša nestranný charakter pomáhajúcej profesie. Poukazuje pritom na krehkosť vzťahu medzi odborníkom a klientom, ktorá stojí na dôvere, a uvádza, že spojenie psychologickej kompetencie s politickým aktivizmom môže ľahko zbúrať dlhodobo budovanú reputáciu psychológov v krajine.
O stanovisko sme požiadali aj Slovenskú komoru psychológov.
Odporúčané články

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.

Vyplýva to zo zverejnených materiálov na rokovanie. Návrh predložil predseda predstavenstva a poverený riaditeľ Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Roman Danko. Mestskí poslanci by mali o návrhu rokovať 26. júna, ak ho schvália, cestovné by sa malo zvýšiť od 1. augusta tohto roka.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s rezortom vnútra a Univerzitnou nemocnicou – Nemocnica svätého Michala pripravili návrh na zaradenie tejto nemocnice medzi priamo určených prijímateľov financovania z Plánu obnovy a odolnosti.