Druhá booster dávka chráni pred závažným priebehom COVIDu len do 10 týždňov po očkovaní
Druhá posilňujúca dávka stabilne chráni pred závažným priebehom ochorenia COVID-19 do 10 týždňov po očkovaní. Dáta po tomto časovom horizonte nateraz nie sú dostupné. Na sociálnej sieti to uviedol Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL).
ŠÚKL zároveň dodáva, že odporúčaná druhá booster dávka nie je ešte z generácie upravených vakcín na nové varianty. Tie posudzuje Európska lieková agentúra s predpokladaným termínom schválenia v septembri tohto roku.
Očkovanie súčasnými vakcínami je podľa ŠÚKL v tomto štádiu zamerané na predchádzanie závažnému priebehu ochorenia a úmrtiam. V súčasnosti takéto očkovanie prebieha približne v 20 krajinách so zameraním najmä na osoby staršie ako 60 rokov veku a osoby v zariadeniach dlhodobej starostlivosti. “Momentálne bolo podaných viac ako 16,5 miliónov druhých posilňujúcich dávok,” upresnil ústav. Očkovanie by malo prebehnúť aspoň 4 mesiace po prvej posilňujúcej dávke, s dôrazom na osoby, u ktorých uplynulo 6 a viac mesiacov od očkovania. Každý štát však má svoju očkovaciu stratégiu, na Slovensku sa druhou booster dávkou môžu očkovať ľudia od 50 rokov.
Druhá posilňujúca dávka je rovnaká ako základná očkovacia schéma aj prvé posilňujúce dávky. Upravené vakcíny Comirnaty a Spikevax posudzuje Európska lieková agentúra. Predpokladaný termín schválenia je v septembri 2022.
Viac informácií nájdete na tomto webe.
Zdroj: (SITA, it;avl)/BH
Odporúčané články
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.