Dušan Kováčik: Autenticitu údajnej nahrávky Gorily môže potvrdiť len SIS
To, či je zverejnená nahrávka naozaj nahrávka Gorily, môže povedať len Slovenská informačná služba (SIS). Povedal to špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v pléne Národnej rady (NR) SR v diskusii k Správe špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) za rok 2018.
“Stále sa tu bavíme o nejakej nahrávke Gorily, tu ale nikto nepovedal, že toto je nahrávka Gorily. To môže povedať iba SIS,” skonštatoval. Ak by to tak bolo, musí sa však podľa jeho slov odovzdať SIS v zmysle rozhodnutí Ústavného súdu. Pri riešení kauzy musí podľa svojich slov počkať na určenie nového šéfa vyšetrovacieho tímu Gorila. Informácie, ktoré doteraz získal od bývalého vyšetrovateľa Gorily Lukáša Kyselicu, podľa neho hovoria, že nahrávka by mala byť takmer totožná so zverejneným prepisom. Deklaroval, že všetkými informáciami sa bude ÚŠP zaoberať a aj sa dlhodobo zaoberá.
[ad][/ad]Účasť poslancov minimálna
Správu o činnosti ÚŠP prediskutovali poslanci v závere dňa. Do diskusie sa zapojili len opoziční poslanci, účasť v pléne bola minimálna. Nezaradená poslankyňa Veronika Remišová správu kritizovala. Negatívne vníma napríklad kritiku únikov informácií z vyšetrovacieho spisu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice do médií a poukázala na význam mediálneho tlaku. Podotkla, že len vďaka zástupcom poškodených a médiám sa ukázali aj prepojenia zločincov na verejných funkcionárov.
Kováčik ocenil Remišovej pripomienky. Ponúkol jej tiež stretnutie s prokurátormi ÚŠP, ktorí jej budú môcť viaceré veci ozrejmiť a ktorým môže svoje ďalšie pripomienky predostrieť. Úniky informácií zo spisu podľa jeho slov chceli do správy zaradiť samotní prokurátori, aby na ich možný negatívny dosah opätovne upozornili.
Poslanci v závere dňa prerokovali aj Správu o hodnotení plnenia pravidiel rozpočtovej zodpovednosti a pravidiel rozpočtovej transparentnosti za rok 2018. Vo štvrtok ráno by mala schôdza pokračovať naplánovanými bodmi, sú medzi nimi návrhy z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, ako napríklad novela zákona o verejnom obstarávaní.
[ad2][/ad2]Penta a Haščák nahrávku spochybňujú
Viaceré redakcie slovenských médií dostali mailom link na zvukovú nahrávku, na ktorej má byť údajne zachytená kauza Gorila. Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011, má zachytávať rozhovor medzi spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. Na nahrávke má byť aj Robert Fico v konšpiračnom byte. Haščák aj Penta autenticitu nahrávky spochybňujú.
Nahrávku Gorily našla polícia v decembri 2018 v dome podnikateľa Mariana K. Jej autenticitu potvrdil pre viaceré médiá odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.
[article slug=”hra-sa-tu-obludne-divadlo-nikto-nam-nemoze-nic-vycitatpovedal-fico-ku-gorile”][/article]Čítajte aj:
- Premiér víta nahrávku z Gorily. Fico môže pokojne spávať, tvrdí
- Strany PS, Spolu a KDH organizujú vo štvrtok protest
- Slovenské redakcie dostali 39-hodinovú nahrávku, pravdepodobne ide o Gorilu
- Robert Fico: Gorila je „obludnou kauzou druhej Dzurindovej vlády“
- Prezidentka verí, že informácie z nahrávky nezostanú bez reakcie orgánov
- Haščák sa dištancuje od aktivít Kočnera a Trnku
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Denný psychiatrický stacionár pri I. psychiatrickej klinike UNLP Košice usporiadal pre svojich pacientov jedinečný karneval plný farieb, hudby a radosti. Podujatie, ktoré spojilo pacientov, ich blízkych i odborníkov, malo nielen zábavný, ale aj terapeutický charakter.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.