Dve tretiny cigaretových ohorkov skončia mimo odpadkového koša, rozkladajú sa 15 rokov
Dve tretiny cigaretových ohorkov skončia mimo odpadkového koša. V praxi to znamená 340 až 680 miliónov kilogramov odpadu ročne. Informuje o tom Zelená linka vo svojom profile na sociálnej sieti.
Ohorky z cigariet uvoľňujú toxické chemikálie
„Cigaretové výrobky v sebe obsahujú až 7000 toxických chemikálií, medzi nimi aj známe karcinogény, ktoré sa takýmto spôsobom dostávajú do životného prostredia. Cigaretové ohorky končia na uliciach či dokonca v lesoch. Tam sa po kontakte s vodou vylúhujú látky, ako napríklad nikotín, arzén alebo ťažké kovy,” uvádza Zelená linka s tým, že tieto môžu nepriaznivo ovplyvniť živočíchy, vodné organizmy a rastliny.
Ohorky z cigariet sa v prírode rozkladajú zhruba 15 rokov, počas ktorých sa z nich navyše uvoľňujú aj nano a mikroplasty. Niektoré zvieratá si ich mýlia s potravou a po ich konzumácii u nich môže dochádzať k nevoľnostiam, zvracaniu či k záchvatom.
Kampaň pre vzdelávanie fajčiarov
Pre vysporiadanie sa s týmto problémom na Slovensku prebehla minulý rok kampaň zameraná na vzdelávanie fajčiarov. Súčasťou kampane bolo osadenie nových stojanových popolníkov, z ktorých vyzbierané ohorky sa použijú na ďalšie spracovanie. Využijú sa tak na výrobu asfaltov do ciest a chodníkov. V zahraničí sa tento problém rieši aj inými metódami. Vo Švédsku na zber ohorkov využívajú voľne žijúce vrany, ktoré zbierajú ohorky a tie následne vhadzujú do špeciálnych automatov. Následne sú odmeňované vhodným krmivom z automatov.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.