EDUvolúcia umožní študentom zvoliť si vlastnú cestu vzdelávania a rozvinúť ich potenciál
Vytvoriť nový systém alternatívnych foriem vzdelávania, ktorý bude fungovať súbežne so súčasným školským systémom, je cieľom novozriadenej Nadácie EDUvolúcia. Ako v tlačovej správe informoval predseda správnej rady Miroslav Sopko, projekt EDUvolúcia umožní žiakom a študentom voliť si vlastnú vzdelávaciu cestu, spolupodieľať sa na riadení procesu vzdelávania a rozvinúť svoj potenciál.
„Registráciou nadácie bol zavŕšený rok intenzívnej práce celého nášho tímu na projekte EDUvolúcia,“ konštatoval Sopko. V nastávajúcom období nadácia zriadi nadačný fond a podporí vznik viacerých pilotných projektov, napríklad projekt vzdelávacej digitálnej platformy a prvej certifikačnej agentúry. „Takisto pripravujeme zavádzanie programov koučingovej kultúry do vzdelávania,“ dodal správca Nadácie EDUvolúcia Marek Zajac. Zároveň zdôraznil, že ciele EDUvolúcie sú v súlade s cieľmi dlhodobej štátnej vzdelávacej politiky, aktuálneho Programového vyhlásenia Vlády SR a odporúčaniami Európskej únie (EÚ).
Predstavitelia nadácie vysvetlili, že súčasný školský systém už nedokáže pružne reagovať na výzvy rýchlo sa meniaceho sveta, na požiadavky regiónov, pracovného trhu, a tiež neumožňuje komplexne uspokojovať individuálne vzdelávacie potreby detí. V systéme EDUvolúcia sa na príprave, organizácii a riadení vzdelávania priamo a aktívne podieľajú všetci jeho účastníci. „Systém je navrhnutý tak, aby deti, študenti, rodičia, učitelia, podnikatelia mali slobodnú voľbu vlastnej vzdelávacej cesty, maximálny rozvoj jedinečného potenciálu jednotlivca, priamy vplyv na riadenie vzdelávacej komunity, voľný výber rozmanitých foriem vzdelávania,“ uvádza sa v tlačovej správe.
EDUvolúcia vytvára vzdelávacie prostredia, takzvané EDUtéky, pričom rozlišuje ich sedem základných typov, z ktorých každý má špecifické hodnoty a pedagogický prístup. Napríklad tradičný typ je podobný ako súčasná škola, teda ročníky, predmety, spôsob vyučovania. Rozdiel je v tom, že o všetkých aspektoch vzdelávania vrátane kurikula a hodnotenia žiakov rozhoduje vlastná samospráva. Typ nezávislého vzdelávacieho prostredia je podobný modelu individuálneho doučovania, kde si žiak určuje, v čom sa chce vzdelávať, preberá zodpovednosť za výber konkrétneho vzdelávacieho programu a hodnotí výsledok. Celostné vzdelávacie prostredie zahŕňa všetkých sedem základných prístupov vzdelávania formou vekovo zmiešanej komunity detí, kde si proces vzdelávania riadia samé.
Zdroj: (SITA, kh;gko)
Odporúčané články
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Mestská časť Košice-Západ hostila nezabudnuteľné podujatie pod názvom Halloween na Terase, ktoré prilákalo mladších aj starších obyvateľov Terasy. Miestom osláv sa stal areál okolo Átrium klubu v Zuzkinom parku, kde sa návštevníci tešili z pestrého programu, pripraveného práve na počesť jedného z najobľúbenejších sviatkov roka.
Mladá žena v Trebišove pripravila seniora o dôchodok. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová, 69-ročný František sa v piatok 8. novembra na autobusovej stanici v Trebišove stretol s mužom a ženou, ktorých poznal. U tejto dvojice už viackrát prespal, vzhľadom na svoju životnú situáciu. V ten deň plánoval ísť po dôchodok a dvojica mu navrhla, že mu zabezpečia taxík.