Envirorezort chce pripraviť výzvu pre obce, v ktorých dochádza k častým stretom s medveďmi
Envirorezort chce na základe informácií od starostov pripraviť výzvy pre obce, z ktorých budú môcť čerpať financie na rekonštrukciu verejného osvetlenia, umiestnenie elektrických ohradníkov, zabezpečenie kontajnerových stojísk pred prístupom medveďov k odpadu, nákup sprejov proti medveďom, či vzdelávacie aktivity v prevencii pred stretom obyvateľov s medveďom hnedým. S obcami, v ktorých je zvýšený výskyt medveďa hnedého rezort komunikuje prostredníctvom dotazníka. Agentúru SITA o tom informovalo tlačové oddelenie ministerstva životného prostredia (MŽP).
Situáciu totiž zhoršujú nelegálne krmoviská a vnadiská, ktoré môžu úzko súvisieť nielen s nelegálnym lovom na medvede, ale aj s fototuristikou. „V tejto súvislosti ministerstvo životného prostredia podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa s odôvodnením, že takýmto konaním dochádza k synantropizácii jedincov medveďa hnedého, ktorí si zvykajú na prítomnosť človeka, ako aj na jednoduchý prísun potravy, a následne vyhľadávajú potravu v blízkosti ľudských sídel, prípadne priamo od ľudí (napríklad turistov). Tým dochádza k možnému ohrozeniu života a zdravia ľudí, ktorí žijú v horských oblastiach a pohybujú sa v lese,” informoval envirorezort.
Situácia však podľa rezortu nevznikla zo dňa na deň, ale je výsledkom dlhodobého zanedbávania tohto problému zo strany štátu. Výnimky sa udeľovali na odstrel takzvaných trofejných kusov medveďov, zatiaľ čo synantropné jedince a takzvané kontajnerové medvede stratili plachosť a ostávali naďalej v populácii. Takémuto spôsobu života naučili aj mláďatá.
„K zníženiu počtu stretov človeka s medveďom môže prispieť aj samotný agrorezort prostredníctvom nového zákona o poľovníctve, ktorý aktuálne už má za sebou medzirezortné pripomienkové konanie a ministerstvo pôdohospodárstva vyhodnocuje pripomienky k návrhu,” dodal rezort. MŽP žiadalo doplniť do návrhu zákona o poľovníctve možnosť premiestniť, zabezpečiť, alebo odstrániť prikrmovacie zariadenie, vnadisko, alebo sklad krmiva na žiadosť orgánu ochrany prírody, alebo organizácie ochrany prírody z dôvodu predchádzania vzniku synantropných jedincov chránených druhov živočíchov. Envirorezort tiež žiada vytvoriť mechanizmus, ktorý umožní úplný zákaz prikrmovania zveri, ak o to požiada orgán ochrany prírody.
Okrem toho envirorezort posilnil Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorému budú pomáhať zamestnanci Správy Tatranského národného parku a dobrovoľníci. Zásahový tím má oprávnenie vyraďovať problémových jedincov z populácie. Zatiaľ tento rok tím usmrtil štyroch problémových jedincov. Vlani ich bolo sedem.
„Lesníci a poľovníci vedú vlastnú evidenciu výskytu zveri v danom revíri. Táto evidencia však nie je presná a vedecky hodnoverná. Skutočný stav populácie medveďa hnedého na Slovensku ukážu výsledky DNA výskumu, ktorý realizuje Univerzita Karlova v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR. Po vyhodnotení stavu populácie medveďa hnedého zváži MŽP vhodný spôsob manažmentu najväčšej slovenskej šelmy,” podčiarkol envirorezort. Ak by však výsledky výskumu preukázali potrebu znižovania stavu populácie medveďa hnedého regulovaným odstrelom, MŽP je pripravené k tomu pristúpiť. To si však bude vyžadovať legislatívne zmeny, ktoré sa budú môcť uskutočniť iba po udelení výnimiek zo strany medzinárodných inštitúcií.
V súvislosti s častými stretmi medveďa hnedého s človekom sa Slovenská lesnícka komora pridá k trestnému oznámeniu Dušana Lukášika a Filipa Kuffu, ktoré podali na Generálnu prokuratúru 6. júna pre podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia. Komora Pristupuje k trestnému oznámeniu, pretože ide o životy a zdravie lesníckeho personálu, ktorý pracuje v lese, a reálne sa cíti medveďmi ohrozený. Týmto spôsobom chce upozorniť verejnosť na vážnosť situácie a neochotu kompetentných pristúpiť k efektívnemu a osvedčenému riešeniu, ktorým je regulácia početnosti populácie medveďov na Slovensku. Podľa lesníkov napriek dlhodobým výskumom a vynaloženým finančným prostriedkom kompetentní nepreukázali skutočné stavy medveďa hnedého na území Slovenska a nezabezpečili ich zredukovanie na prípustnú hranicu. Útoky na človeka a majetok zľahčujú, až ignorujú, a prijímajú neúčinné opatrenia napriek štúdiám a vyjadreniam odborníkov, ktoré by tento stav mohli pomôcť zvrátiť.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.