Envirorezort spustil turistický semafor
Ministerstvo životného prostredia v sobotu 10. júla (MŽP SR) spustilo webovú aplikáciu Turistický semafor. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedli štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP SR) Juraj Smatana, riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) Dušan Karaska a námestník generálneho riaditeľa ŠOP SR Karol Pepich.
Turistický semafor informuje ľudí o výskyte turistov na jednotlivých lokalitách v chránených územiach. Užívatelia, ktorí sa chystajú na návštevu prírody tak môžu vidieť, aká je aktuálna návštevnosť v jednotlivých lokalitách. Informácie im tak umožnia napríklad zmeniť svoje rozhodnutie a vybrať sa na menej vyťaženú lokalitu.
Semafor triedi lokality na červené, oranžové a zelené. Zelené sú lokality, na ktorých sa nachádza iba malý počet turistov, oranžové lokality sú miestami so zvýšeným výskytom turistov. Červenou farbou sú oznančované tie miesta, na ktorých sa aktuálne nachádza veľa turistov. Envirorezort vývojom tejto pomôcky reagoval aj na zvýšený počet turistov v slovenskej prírode. Počet návštevníkov chránených území na Slovensku stúpol o 2,5 milióna mesačne v porovnaní s obdobím pred pandémiou.
Aplikáciu vyvinula Štátna ochrana prírody v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia. Obsadenosť jednotlivých lokalít aktuálne určujú na niektorých miestach merače návštevnosti, inde farbu určujú skúsení strážcovia prírody. Údaje na stránke sú aktualizované každý deň o 10:00. MŽP SR do budúcnosti chce, aby aplikácia prinášala informácie o obsadenosti aj v reálnom čase a podrobnejšie informácie a zaujímavosti o daných lokalitách. Tých aktuálne aplikácia sleduje 230, envirorezort však chce ich počet do budúcnosti zvýšiť. Turistický semafor verejnosť nájde na stránke turistickysemafor.sk.
Zdroj: (SITA, mky;DSe)
Odporúčané články
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.