EÚ nesúhlasí s návrhom USA na zrušenie patentov pri výrobe vakcín, podľa Michela by to nič nevyriešilo
Namiesto toho vyzvali lídri Európskej únie Washington, aby zrušil obmedzenia pri exporte vakcín.
Lídri Európskej únie odmietli výzvu USA na zrušenie patentovej ochrany pri výrobe vakcín proti ochoreniu COVID-19 s tvrdením, že takýto krok by z krátkodobého ani zo strednodobého hľadiska nevyriešil problém nedostatku očkovacích látok.
Namiesto toho vyzvali Washington, aby zrušil obmedzenia pri exporte vakcín. „Nemyslíme si, že z krátkodobého hľadiska je to čarovný prútik,” povedal v sobotu predseda Európskej rady Charles Michel počas druhého dňa summitu EÚ v portugalskom meste Porto.
„Vyzývame všetkých partnerov, aby podporili export vakcín,” uviedol Michel. Kým Washington obmedzuje vývoz očkovacích látok vyrobených v USA, aby najprv mohli zaočkovať americké obyvateľstvo, Európska únia sa stala hlavným poskytovateľom vakcín a umožnila export približne rovnakého počtu dávok, aký ponechala pre 446-miliónovú populáciu bloku.
EÚ medzi členské štáty distribuovala zhruba 200 miliónov dávok vakcín a zároveň približne rovnaký objem dávok očkovacích látok sa z únie exportoval do takmer 90 štátov mimo únie.
Zdroj: Webnoviny.sk (jl)
Odporúčané články
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)