Eurobankovky s nulou bude mať aj mesto Košice
Dóm svätej Alžbety a tri zvieratá z miestnej zoologickej záhrady budú na eurobankovkách, ktoré sa o niekoľko dní začnú predávať v Košiciach.
Suvenírové papierové peniaze budú vyrobené v limitovaných množstvách a budú mať nulovú hodnotu. Záujemcovia sa k nim dostanú v prípade variantu s vyobrazenou gotickou katedrálou v priestoroch Mestského informačného centra (MIC) a Visit Košice, v druhom variante so zvieratami aj v zoo.
S myšlienkou priniesť do Košíc eurobankovky prišiel zberateľ platidiel Ivan Harajda. „Koncom minulého roka som dostal ponuku, či nechcem kúpiť takúto nulovú bankovku. Zistil som, že je možnosť ich aj vyrobiť. Syn Ivan odfotografoval katedrálu, upravil to a zaslali sme to do tlačiarne, odkiaľ nám ihneď poslali návrh,“ uviedol Harajda.
[ad][/ad]Vytlačia desaťtisíc
Neskôr sa dohodol s vedením zoo na druhej bankovke s vyobrazením tuleňa, pelikána a tigra. Z katedrály sa do obehu dostane dvetisíc bankoviek, ktoré budú rozdelené do oboch návštevníckych centier. Variant so zoo bude vo vyššom náklade, až päťtisíc kusov, a poputuje do tejto inštitúcie a po tisícke do Visit Košice a MIC, zvyšok je pre zberateľov.
Najviac tri kusy
Eurobankovka s katedrálou už mala byť vytlačená, no predbehol ju pamätník Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici s československým tankom LT-38.
O nulové eurobankovky je medzi zberateľmi veľký záujem. Najviac ich doteraz vytlačili vo Francúzsku, no pridávajú sa aj ďalšie krajiny, vlastnú má aj Vatikán či Monako.
„Predávať sa budú za cenu 2,90 eura a predaj bude limitovaný počtom troch kusov. No ich cena sa postupne zvýši, pretože majú zberateľskú hodnotu“ konštatoval Harajda.
Zberateľský fenomén „0 Euro Souvenir“ bankovky sa od roku 2015 z Francúzska rozšíril do ďalších krajín. Sú vyrobené zo stopercentného bavlneného papiera, ktorý sa používa na výrobu pravých eurobankoviek. Obsahuje ochranné prvky ako vodoznak, mikrotlač, hologram, UV ochranné prvky či dotykovú zónu pre nevidiacich.
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.