Europarlament schválil nové pravidlá na ochranu kritickej infraštruktúry
Európsky parlament prijal zákon na účinnejšiu ochranu základnej infraštruktúry Európskej únie (EÚ). Dohoda s Radou EÚ, ktorá zavádza minimálne pravidlá pre národné stratégie odolnosti a posudzovanie rizík, prešla v europarlamente pomerom hlasov 595 za, 17 proti a 24 poslancov sa zdržalo hlasovania. Dohoda tiež stanovuje harmonizovanú definíciu kritickej infraštruktúry, aby bola jednotne ponímaná vo všetkých členských štátoch. Európsky parlament o tom informuje v tlačovej správe.
Prijatá legislatíva sa vzťahuje na odvetvia energetiky, dopravy, bankovníctva, infraštruktúry finančného trhu, digitálnej infraštruktúry, pitnej a odpadovej vody, potravinárstva, zdravotníctva, verejnej správy a kozmického priestoru. Sprísňuje požiadavky na vykonávanie posudzovania rizík a podávanie správ zo strany subjektov, ktoré sú považované za súčasť kritickej infraštruktúry.
Členské štáty by mali prijať národné stratégie odolnosti a cezhraničná komunikácia by sa mala uskutočňovať prostredníctvom na to určených jednotných kontaktných miest v každej krajine. V snahe zabrániť zbytočnej administratívnej záťaži kritických subjektov by sa tiež malo zamedziť dvojitému podávaniu správ medzi iniciatívami na zvýšenie odolnosti. Tieto subjekty by mali v záujme transparentnosti v prípade akýchkoľvek incidentov alebo narušení informovať vnútroštátne orgány a tie by mali informovať verejnosť, pokiaľ je to vo verejnom záujme.
Zdroj: SITA, ab, ns
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.