Europarlament žiada nové pravidlá s cieľom pomôcť obmedziť globálne odlesňovanie
Európsky parlament v boji proti celosvetovej zmene klímy a strate biodiverzity požaduje, aby obchodníci zabezpečili, že výrobky predávané v Európskej únii nebudú pochádzať z odlesnenej alebo znehodnotenej pôdy. Na svojej webstránke o tom informuje EP.
Plenárne zasadnutie dnes prijalo svoju pozíciu k návrhu Európskej komisie na nariadenie o výrobkoch, ktoré neprispievajú k odlesňovaniu, pričom 453 členov hlasovalo za, 57 proti a 123 sa zdržalo hlasovania.
„S bojom proti zmene klímy a strate biodiverzity to myslíme vážne. Uznávajúc, že EÚ je zodpovedná za približne 10 % globálneho odlesňovania, nemáme inú možnosť než zintenzívniť naše úsilie v snahe zastaviť globálne odlesňovanie. Ak dosiahneme správnu rovnováhu medzi ambíciami, uplatniteľnosťou a zlučiteľnosťou s pravidlami WTO, tento nový nástroj má potenciál pripraviť pôdu pre dodávateľské reťazce, ktoré neprispievajú k odlesňovaniu,“ uviedol po hlasovaní spravodajca Christophe Hansen.
Spoločnosti by mali na základe nového zákona povinnosť overiť, či tovar predávaný v EÚ nebol vyrobený na odlesnenej alebo znehodnotenej pôde kdekoľvek na svete. Tým by spotrebiteľom zaručili, že výrobky, ktoré kupujú, neprispievajú k ničeniu lesov vrátane nenahraditeľných tropických lesov, a tým by sa znížil príspevok EÚ k zmene klímy a strate biodiverzity.
Poslanci tiež chcú, aby obchodníci overili, či sa tovar vyrába v súlade s ustanoveniami medzinárodného práva v oblasti ľudských práv a či rešpektuje práva pôvodného obyvateľstva.
Návrh EK sa vzťahuje na hovädzí dobytok, kakao, kávu, palmový olej, sóju a drevo vrátane výrobkov, ktoré obsahujú, ktoré boli použité na ich výrobu alebo ktorými boli kŕmené zvieratá. Parlament chce zahrnúť aj bravčové mäso, ovce a kozy, hydinu, kukuricu a gumu, ako aj drevené uhlie a výrobky z potlačeného papiera. Poslanci tiež trvajú na tom, že výrobky sa nesmú vyrábať na pôde odlesnenej po 31. decembri 2019, teda o rok skôr, ako navrhla EK.
Parlament si tiež želá, aby sa na finančné inštitúcie vzťahovali dodatočné požiadavky s cieľom zabezpečiť, že ich činnosti nebudú prispievať k odlesňovaniu.
Hoci žiadna krajina alebo komodita nebudú zakázané, spoločnosti, ktoré uvádzajú výrobky na trh EÚ, by boli povinné vykonávať náležitú starostlivosť s cieľom vyhodnotiť riziká vo svojom dodávateľskom reťazci. Orgány EÚ by mali prístup k relevantným informáciám, ako sú zemepisné súradnice, a anonymizované údaje by boli prístupné verejnosti.
Na základe transparentného posúdenia by Komisia musela do šiestich mesiacov od nadobudnutia účinnosti nariadenia klasifikovať krajiny alebo ich časti na tie s nízkym, štandardným alebo vysokým rizikom. Výrobky z nízkorizikových krajín by následne podliehali menšiemu počtu povinností.
Parlament je teraz pripravený začať rokovania o konečnom zákone s členskými štátmi EÚ.
Zdroj: SITA, dm;ns
Odporúčané články
Východoslovenská vodárenská spoločnosť a.s., závod Košice, oznamuje obyvateľom mestskej časti Košice-Dargovských Hrdinov, že dňa 13. septembra 2024 dôjde k odstávke dodávky pitnej vody. Dôvodom je oprava poruchy na vodovodnom potrubí na adrese Ovručská 10. Oprava bude prebiehať do 15:00 hodiny.
Na Klimkovičovej ulici sa aktuálne realizuje inštalácia úplne nových prístreškov pre cestujúcich MHD. Práce už prebiehajú, pričom sa plánuje, aby nové zastávky poskytovali kvalitu a boli rovnako funkčné ako tie na iných miestach.
Tento inovatívny projekt, ktorý realizuje občianske združenie Ťahanovská záhrada, ponúka obyvateľom Košíc možnosť zapožičať si rôzne predmety pre domácnosť, šport a zábavu.