Europoslanci prijali odporúčania na zlepšenie zlej situácie v rómskych osadách
Európsky parlament (EP) prijal súbor odporúčaní zameraných na zlepšenie zlej situácie v rómskych osadách v Európskej únii (EÚ). Naliehavo podľa EP treba riešiť nedostatok dôstojného, nesegregovaného bývania a pretrvávajúcu diskrimináciu a segregáciu rómskych detí v školách. Za uznesenie hlasovalo 486 europoslancov, proti bolo 109 členov Európskeho parlamentu a 38 sa zdržalo hlasovania, informoval EP v stredu (5. 10.) v tlačovej správe.
Na nápravu situácie Rómov europarlament požaduje krátkodobé a dlhodobé stratégie podporované dostatočnými finančnými prostriedkami EÚ a členských štátov, najmä Európskym sociálnym fondom plus (ESF+), Európskym fondom regionálneho rozvoja (EFRR) a národnými plánmi obnovy a odolnosti. „Členské štáty by mali rozdeliť finančné prostriedky na regionálnej a miestnej úrovni, aby dokázali lepšie reagovať na bezprostredné potreby Rómov žijúcich v osadách v EÚ. Musia sa riešiť všetky prekážky vrátane priamych a nepriamych foriem diskriminácie, ktoré bránia efektívnemu využívaniu finančných prostriedkov,“ uviedol EP v tlačovej správe.
Podľa europoslancov by Európska komisia mala vytvoriť mechanizmus včasného varovania s cieľom identifikovať zneužívanie Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) a iných fondov EÚ vyčlenených na riešenie situácie Rómov. Takisto naliehavo vyzývajú EK, aby do roku 2030 postupne odstránila marginalizované rómske osady v celej EÚ.
Podľa prieskumu EÚ týkajúceho sa menšín a diskriminácie 63 % Rómov nie je zamestnaných, ani nie je v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy. Až 80 % Rómov žije pod hranicou rizika chudoby v ich krajine. Okrem toho 41 % Rómov v deviatich členských štátoch EÚ, ktoré sa zúčastnili na prieskume EU-MIDIS II, sa cítilo diskriminovaných z dôvodu svojho rómskeho pôvodu aspoň v jednej z oblastí každodenného života, ako je hľadanie zamestnania, práca, bývanie, zdravotníctvo a vzdelávanie.
Zdroj: SITA, ab, dm
Odporúčané články
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Ak patríte medzi milovníkov starožitností a jedinečných kuriozít, víkend vám ponúka dve skvelé príležitosti.