Europoslanci vyzývajú na konkrétne opatrenia na podporu práv žien a zníženie nerovností medzi pohlaviami

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu prijali nelegislatívne uznesenie, v ktorom vyzývajú Európsku úniu (EÚ) a jej členské štáty na prijatie konkrétnych opatrení na podporu práv žien a zníženie nerovností medzi pohlaviami. Dokument, o ktorom EP informoval v tlačovej správe, upozorňuje, že rovnaká odmena a rovnaké zaobchádzanie sú základným predpokladom rovnosti práv, ekonomickej nezávislosti a profesionálnej sebarealizácie žien.
Europoslancov znepokojujú pretrvávajúce rozdiely medzi ženami a mužmi vo výške platov (14,1 %) a starobných dôchodkov (29,5 %) v EÚ, ako aj často neistá pracovná situácia žien. Preto vyzývajú členské štáty, aby prijali praktické opatrenia, ktoré by mali zaistiť rovnaký prístup žien na trh práce a k zamestnaniu, rovnakú odmenu a rovnaké práva, ako majú muži. Medzi takéto opatrenia by podľa nich mohlo patriť aj sankcionovanie podnikov za nedodržiavanie pracovnoprávnych predpisov. Tiež privítali návrh Európskej komisie na záväzné opatrenia týkajúce sa transparentnosti odmeňovania, no zároveň upozornili, že len transparentnosť odmeňovania na riešenie hlboko zakorenených rodových nerovností nestačí.
Parlament tiež vyzval EÚ a členské štáty, aby zaistili rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Poslanci chcú, aby ďalej podporovali nárok na materskú a otcovskú dovolenku skvalitnením poskytovania rovnakej a plne platenej dovolenky. Tiež požadujú flexibilné pracovné podmienky po materskej, otcovskej a rodičovskej dovolenke aj viac investícií do kvalitných a miestnych služieb starostlivosti o deti.
Uznesenie sa venuje aj násiliu páchanému na ženách. EP žiada členské štáty, aby prijali všetky potrebné opatrenia na zabezpečenie identifikácie a stíhania páchateľov zo strany polície. Členovia parlamentu sú tiež za osobitné programy na ochranu a monitorovanie obetí domáceho násilia a opatrenia na zlepšenie prístupu obetí k spravodlivosti a v prípade potreby i k útulkom. V texte EP znova vyzýva Bulharsko, Česko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko a Slovensko, aby ratifikovali Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, ktorý je známy aj ako Istanbulský dohovor. V tejto oblasti je podľa neho potrebné aj prijatie komplexnej legislatívy na úrovni EÚ.
Prístup k službám v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia je základným právom, ktoré nemožno za žiadnych okolností obmedziť ani odňať, uvádza sa tiež v uznesení. Porušovanie tohto práva, ktoré zahŕňa aj odopretie bezpečnej a zákonnej starostlivosti pri umelom prerušení tehotenstva, je formou násilia na ženách a dievčatách, zdôrazňujú poslanci. V tejto súvislosti vyzvali na intenzívnejšiu podporu obhajcov ľudských práv, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a organizácie občianskej spoločnosti, ktoré pôsobia v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a súvisiacich práv.
Zdroj: (SITA, dm;ns)
Odporúčané články

Košická futbalová aréna (KFA) dosiahla výnimočný úspech v súťaži Stavba roka 2024. Získala hlavnú cenu v kategórii „Inžinierske stavby“ a zároveň triumfovala v hlasovaní o cenu verejnosti. Tieto ocenenia predstavujú uznanie nielen pre tím za projektom, ale aj pre komunitu fanúšikov, ktorí arénu podporili.

Slovenský reprezentant v skejtbordingu Richard Tury si vyjazdil druhé miesto na prestížnom podujatí FISE – Battle of the champions 2025 v čínskom Macau. Boli to prvé preteky v sezóne 2025 pre víťaza nedávnej ankety Športová osobnosť Košíc.

Obe deti boli hospitalizované v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach s diagnózou intoxikácie spôsobenej nadmerným užitím antipyretík.