Európska kancelária WHO varuje pred možným nárastom úmrtí
Európska kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) upozorňuje na možný nárast úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 v Európe a Strednej Ázii. Podľa jej projekcií by európsky región, ktorý v rámci jej monitoringu zahŕňa 53 krajín, mohol do jari čeliť ďalším 700-tisíc úmrtiam a celkový počet by tak mohol presiahnuť dva milióny.
Európsky región minulý týždeň hlásil nárast úmrtí na COVID-19 na takmer 4 200 denne, čo je dvojnásobok úrovne z konca septembra. Kumulatívny počet úmrtí v regióne teraz dosiahol 1,5 milióna. Motorom nárastu sú podľa WHO vysoko prenosný delta variant koronavírusu, zmiernenie protipandemických obmedzení, ako sú požiadavky na nosenie rúšok a odstupy, a veľa nezaočkovaných obyvateľov. „Môžeme očakávať, že odteraz do 1. marca 2022 bude v 25 krajinách vysoký alebo extrémny tlak na nemocničné lôžka a v 49 z 53 krajín vysoký alebo extrémny tlak na jednotky intenzívnej starostlivosti. Na základe súčasných trendov sa predpokladá, že do jari budúceho roka dosiahne kumulatívny počet úmrtí viac ako 2,2 milióna,“ uviedla európska kancelária WHO vo vyhlásení.
Európska kancelária WHO poukázala aj na rastúce dôkazy o poklese ochrany pred infekciou aj na mierny priebeh ochorenia po očkovaní. Posilňujúce dávky vakcín by mali prioritne dostať najzraniteľnejšie skupiny, vrátane osôb s oslabenou imunitou, ľudia starší ako 60 rokov a zdravotnícki pracovníci. Medzinárodná centrála organizácie v Ženeve však opakovane vyzýva na moratórium na očkovanie posilňujúcimi dávkami do konca roka, aby vakcíny dostali aj mnohé rozvojové krajiny, ktoré trpia vážnym nedostatkom.
Organizácia tiež vyzvala ľudí, aby sa nechali zaočkovať, dodržiavali správnu hygienu a sociálny odstup, aby pomohli zastaviť šírenie koronavírusu. „Dnes je situácia s COVID-19 v Európe a Strednej Ázii veľmi vážna. Čaká nás náročná zima, ale nemali by sme byť bez nádeje, pretože my všetci – vlády, zdravotnícke orgány, jednotlivci – môžeme podniknúť rozhodné kroky na stabilizáciu pandémie,“ vyjadril sa riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge.
Zdroj: (SITA, dm;ns)
Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Donald Trump v príhovore oslovil svojich podporovateľov s posolstvom, ktoré má predznamenať začiatok nového obdobia pre Spojené štáty americké. Podľa aktuálnych informácií má Trump získaných 267 elektorálnych hlasov, zatiaľ čo jeho konkurentka z Demokratickej strany Kamala Harrisová disponuje 224 hlasmi. Kandidát, ktorý získa aspoň 270 hlasov zo Zboru voliteľov, sa stáva víťazom volieb.