Európska komisia by mala schváliť Partnerskú dohodu SR na roky 2021 až 2027 a Program Slovensko v prvom polroku

Európska komisia by mala podľa očakávania schváliť Partnerskú dohodu SR v novom programovom období eurofondov 2021 až 2027 a Program Slovensko v prvom polroku tohto roka. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) poslalo návrhy oboch strategických dokumentov na schválenie vlani v decembri, pričom s eurokomisiou vedie náročné rokovania o investičných prioritách. Ako v pondelok rezort informoval, zorganizoval spolu šesť kôl Národnej konzultácie k Partnerskej dohode.
„Na historicky prvej Národnej konzultácii k eurofondom sa zúčastnilo okolo 1 100 zástupcov odbornej a laickej verejnosti, od ktorých sme dostali stovky pripomienok a veľkú časť z nich sme zohľadnili pri finalizácii textu Partnerskej dohody,” povedala podpredsedníčka vlády a ministerka investícií Veronika Remišová. Podobný participatívny prístup zaviedlo ministerstvo investícií aj pri príprave Programu Slovensko. Vlani rozbehlo prvé kolá workshopov v rámci konzultácií s jednotlivými partnermi, pričom získalo vyše osemsto podnetov na zlepšenie programu a viac ako tretinu z nich zapracovalo do jeho návrhu.
Prípravu čerpania nových eurofondov, z ktorých môže Slovensko získať takmer 13 miliárd eur, považuje vicepremiérka za veľkú výzvu. „Európska komisia zaviazala všetky členské štáty, aby do procesu zapájali čo najviac partnerov, ktorí majú k čerpaniu eurofondov čo povedať. Nie každej krajine sa v tomto smere darí, Slovensko však v európskom hodnotení obstálo veľmi dobre,” uviedla Remišová.
Zdroj: (SITA, be;qq)
Odporúčané články

Minulý týždeň došlo na železničnej trati pred Ťahanovským tunelom v Košiciach k tragickej udalosti. Nákladný vlak tam zrazil len 12-ročného chlapca, ktorý sa podľa medializovaných informácií rozhodol svoj život ukončiť sám. Presné okolnosti a príčiny jeho smrti sú predmetom policajného vyšetrovania.

V talianskom Ríme sa dnes začína Národná púť Slovákov pri príležitosti Jubilejného roka. Očakáva sa na nej účasť približne 4-tisíc pútnikov z celého Slovenska, do Ríma v uplynulých dňoch postupne prichádzali aj biskupi.

Od 1.4.2025 platí na Slovensku nová daň z finančných transakcií (DFT), ktorú schválila vláda ako súčasť konsolidačných opatrení štátneho rozpočtu. Ide o poplatok, ktorý sa účtuje z odchádzajúcich platieb podnikateľov a právnických osôb. Zavedenie dane prinieslo množstvo otázok, preto prinášame prehľad najdôležitejších informácií.