Európska komisia darovala Slovensku vakcíny proti opičím kiahňam

Prvý prípad opičích kiahní sa objavil celkom nedávno. Dnes (14. 10.) ministerstvo zdravotníctva informovalo o vakcínach, ktoré boli Slovensku darované z Európskej komisie.
“Európska komisia na základe uzatvorenej zmluvy darovala Slovenskej republike 1440 dávok vakcín proti opičím kiahňam Jynneos/Imvanex. Rezort zdravotníctva je tak pripravený na prípadné zhoršenie situácie v súvislosti s týmto ochorením a následnú distribúciu vakcín,” uvádza ministerstvo v tlačovej správe. Spomínané vakcíny by mali organizmus pripraviť na obranu proti infekcii, keďže obsahujú modifikovanú formu opičích aj pravých kiahní. Imunitný systém po prijatí vakcíny začne vyrábať protilátky. Ak príde očkovaný do kontaktu s vírusom, protilátky by vás mali ochrániť.
Opičie kiahne patria medzi vírusové ochorenia a ich inkubačný čas je spravidla 6 – 13 dní, no niekedy je dlhší. Počiatok ochorenia je sprevádzaný symptómami, ktoré sa viažu aj k chrípke. Horúčka, únava, bolesť hlavy, svalov či opuch lymfatických uzlín, no výnimočným znakom je práve typická vyrážka, ktorá sa objavuje zvyčajne do troch dní od nástupu príznakov.
“Doteraz na území SR evidujeme 14 laboratórne potvrdených prípadov opičích kiahní. Dovezené vakcíny sú pre prípad zhoršenia situácie, ktorá je aktuálne stabilizovaná,” dodáva tlačová správa.
(VT)
Odporúčané články

Kraje východného Slovenska vykazujú dlhodobo najnižšiu mieru zaočkovanosti proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktorý spôsobuje viaceré typy rakovín. Odborníci upozorňujú, že práve očkovanie predstavuje účinnú formu prevencie, pričom vakcína je v plnej miere hradená zdravotnými poisťovňami pre deti vo veku 12 až 14 rokov.

Dnešný deň prináša významný astronomický moment – jar sa oficiálne začína. Slnko prechádza priesečníkom rovníka s ekliptikou, čím nastáva rovnodennosť. Tento okamih je tradične považovaný za začiatok astronomickej jari.

Proces spracovania pripomienok k územnému plánu mesta Košice ide od finále.