Európska komisia Slovensku vyčíta znečistené ovzdušie, odpady aj ničenie lesov
Vo viacerých regiónoch Slovenska sa zhoršila kvalita ovzdušia, pokrok v oblasti odpadového hospodárstva je pomalý a lesy sú pod „neúnosným tlakom“ v dôsledku využívania biomasy získanej z dreva a zlého hospodárenia v niektorých regiónoch.
Takto hodnotí stav životného prostredia na Slovensku Európska komisia v Správe o Slovensku 2019. Envirorezort reaguje, že ide o výzvy, ktorými sa intenzívne zaoberá.
Kotlíková dotácia
V oblasti ovzdušia rezort vyzdvihuje vytvorenie priestoru pre vyhlásenie nízkoemisných zón, sprísnenie limitov pre stredne veľké zariadenia a vyhlásenie výziev pre výmenu starých vykurovacích zariadení vo verejných budovách. „A pripravujeme aj schému podpory na výmenu neekologických vykurovacích zariadení v domácnostiach, tzv. kotlíkovú dotáciu,“ dodal hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.
Ako veľký krok dopredu rezort vníma aj Evirostratégiu 2030, ktorú vláda schválila minulý týždeň. Okrem ochrany ovzdušia sa venuje aj odpadom a ochrane lesov, v ktorých si Komisia nedostatky všimla tiež.
[ad][/ad]Skládky a znečistené priemyselné areály
Pri odpadoch exekutíva EÚ upozorňuje, že nový legislatívny rámec, ktorý bol zavedený v roku 2016, zatiaľ nepriniesol zreteľné zvýšenie recyklovania. Za problém považuje tiež skládky a znečistené priemyselné areály. Ferenčák priznáva, že odpad je pre ministerstvo „obrovská výzva“. Rezort zatiaľ prijal protiskládkový balíček a nastavil poplatky za skládkovanie tak, aby sa zvýhodnili obce, ktoré poctivo triedia. V súčasnosti pracuje na zálohovaní PET fliaš a plechoviek.
Komisia si tiež všimla, že niektoré regióny zaostávajú v úprave odpadovej vody a zbere odpadu, ako aj v infraštruktúre na zásobovanie pitnou vodou. Ministerstvo uviedlo, že samosprávam už niekoľko rokov poskytuje dotácie na budovanie vodovodov, kanalizácií a čistiarní odpadových vôd. „Situácia je však taká, že pre veľký záujem obcí nie je možné pre obmedzené finančné možnosti podporiť všetky predložené žiadosti obcí,“ konštatoval Ferenčák.
[ad2][/ad2]Ťažba v najvyššom stupni ochrany
Problémy Komisia vníma aj v ochrane lesov. „Drevo vysokej kvality sa často ťaží a spaľuje na účely získavania energie,“ upozorňuje.
Envirorezort tvrdí, že v súčasnosti vie zabrániť ťažbe takmer výlučne iba v najvyššom stupni ochrany. „Takéto nastavenie pravidiel nám nevyhovuje, preto sme pripravili novelu zákona o ochrane prírody, ktorá významným spôsobom posilní aspekt ochrany prírody v národných parkoch,” pripomenul hovorca.
(TASR, ROČ)
Odporúčané články
V metropole východu sa tento týždeň sa začalo aj so súvislými opravami chodníkov vo veľkých mestských častiach. Ako prvé dostanú nový asfaltový povrch chodníky na uliciach Čajakova 3, Florianska pri rohu so Škultétyho ulicou, Vojenská 4 – 12, Rosná 1 – 5, Užhorodská (vnútorná časť), Južná trieda 19, Ladožská 7 -16, Družicová 1 – 3, Stálicová 1 – 5, Watsonova 53 – 57, Vysokoškolská, Tomašikova 1 – 25, Obchodná vnútroblok, Pekinská za budovou Freshu, Belehradská 11 po vežiak na Juhoslovanskej 7, chodník pred ZŠ Belehradská, Maršala Koneva pri Poliklinike Východ, Kalinovská 2 – 18 ako aj chodník pred ZŠ Fábryho.
V obci Oľšovany v okrese Košice-okolie došlo v sobotu 25. apríla v popoludňajších hodinách k požiaru, ktorý poškodil rodinný dom. Podľa zistení hasičov bola príčinou vzniku plameňov manipulácia s otvoreným ohňom, ktorá sa vymkla spod kontroly.
Na parkovisko pri Amfiteátri funguje od 1. mája systém P+R (Park and Ride). Ide o pilotný projekt záchytného parkoviska typu „zaparkuj a cestuj“ v Košiciach, ktoré prináša obyvateľom a návštevníkom mesta možnosť výhodnejšie cestovať mestskou hromadnou dopravou (MHD) – Napríklad pri návšteve športových a spoločenských podujatí v Starej jazdiarni alebo návštevách centra mesta.