Európska lieková agentúra bude mať silnejšie právomoci, aby lepšie zvládala zdravotné krízy a nedostatok liekov
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok posilnili právomoci Európskej liekovej agentúry (EMA). Ako parlament uviedol prostredníctvom tlačovej správy, EMA by tak mala lepšie zvládať zdravotné krízy a efektívnejšie reagovať na nedostatok liekov a zdravotníckych pomôcok.
EMA po posilnení právomocí vytvorí a bude spravovať Európsku platformu na monitorovanie nedostatkov liekov. Tá by mala uľahčiť zber informácií. Zriadené tiež budú aj dve riadiace skupiny – pre monitorovanie nedostatok liekov a zdravotníckych pomôcok. Zintenzívni sa tiež spolupráca so všetkými subjektmi dodávateľského reťazca.
„V skratke, viac transparentnosti, väčšia participácia, väčšia koordinácia, efektívnejší monitoring a lepšia prevencia,“ okomentoval nové nariadenie španielsky zákonodarca Nicolás González Casares.
Po schválení Európskym parlamentom musí nariadenie ešte formálne odobriť Rada EÚ. Následne ho podpíšu a uverejnia v Úradnom vestníku EÚ, pričom nariadenie by malo nadobudnúť účinnosť 1. marca 2022.
Zdroj: (SITA, it;hb)
Odporúčané články
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.