Európska únia bude posilňovať odolnosť voči online a offline hrozbám
Do platnosti vstupujú dve kľúčové smernice o kritickej a digitálnej infraštruktúre, ktoré posilnia odolnosť Európskej únie (EÚ) voči online a offline hrozbám – smernica o opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne kybernetickej bezpečnosti v Únii (smernica NIS 2) a smernica o odolnosti kritických subjektov (smernica CER).

Na svojej webstránke o tom informuje Európska komisia, pričom pripomína, že „nedávne hrozby pre kritickú infraštruktúru EÚ sa pokúsili narušiť našu kolektívnu bezpečnosť“, pričom Komisia už v roku 2020 navrhla výrazné zlepšenie pravidiel EÚ týkajúcich sa odolnosti kritických subjektov a bezpečnosti sietí a informačných systémov.
Smernica NIS 2 by mala zaistiť bezpečnejšiu a silnejšiu Európu tým, že výrazne rozšíri sektory a typ kritických subjektov, ktoré spadajú do jej pôsobnosti. Patria k nim poskytovatelia verejných elektronických komunikačných sietí a služieb, služby dátových centier, odpadové vody a odpadové hospodárstvo, výroba kritických výrobkov, poštové a kuriérske služby a subjekty verejnej správy, ako aj odvetvie zdravotníctva v širšom zmysle. Okrem toho posilní požiadavky na riadenie rizík v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktoré sú spoločnosti povinné dodržiavať, a tiež zefektívni povinnosti týkajúce sa hlásenia incidentov s presnejšími ustanoveniami o hlásení, obsahu a časovom rámci. Smernica NIS2 nahrádza pravidlá o bezpečnosti sietí a informačných systémov, ktoré boli prvým celoeurópskym právnym predpisom o kybernetickej bezpečnosti.
Nová smernica CER na pozadí čoraz zložitejšieho rizikového prostredia nahrádza európsku smernicu o kritickej infraštruktúre z roku 2008. Nové pravidlá by mali posilniť odolnosť kritickej infraštruktúry voči rôznym hrozbám vrátane prírodných, teroristických útokov, vnútorných hrozieb alebo sabotáže.
Bude sa vzťahovať na jedenásť sektorov: energetiku, dopravu, bankovníctvo, infraštruktúru finančného trhu, zdravotníctvo, pitnú vodu, odpadové vody, digitálnu infraštruktúru, verejnú správu, vesmír a potraviny. Členské štáty budú musieť v tejto súvislosti prijať národné stratégie a vykonávať pravidelné hodnotenia rizík s cieľom identifikovať subjekty, ktoré sú kritické alebo životne dôležité pre spoločnosť a hospodárstvo.
Členské štáty majú 21 mesiacov na transpozíciu oboch smerníc do vnútroštátneho práva. Počas tohto obdobia majú prijať a zverejniť opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s nimi.
zdroj: SITA, dm, hb
Odporúčané články

Žiaci z 34 základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice si dnes prevzali koncoročné vysvedčenia. V tomto školskom roku navštevovalo základné školy v meste 17 188 žiakov, z čoho bolo 335 odídencov z Ukrajiny. Naposledy dnes svojich spolužiakov v školských laviciach videlo 1 586 deviatakov, ktorí v septembri nastúpia na stredné školy. V materských školách sa do výchovno-vzdelávacieho procesu najmä hravou formou zapojilo 5 630 detí. Päť základných umeleckých škôl (ZUŠ) rozvíjalo talent 4171 žiakov a jazykové školy učili 1 057 poslucháčov.

Ako na sociálnej sieti informoval starosta mestskej časti Košíc Sídlisko KVP Ladislav Lörinc, nedávno prišlo zásadné rozhodnutie. Starosta pripomenul, že začiatkom roka 2024 bola na Sídlisku KVP existenčná situácia, keď hrozilo zatvorenie úradu, obmedzenie služieb pre obyvateľov či výpadky platieb.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ukončila práce na napájaní vetiev pri výstavbe obchvatu Košíc. Práce na napojení na už existujúce vetvy sa začali počas uplynulého víkendu, pričom bolo nevyhnutné úplne uzatvoriť pravý jazdný pás R4 pri križovatke Kechnec (smer Milhosť – Košice). V súčasnosti je už doprava v danom úseku bez obmedzení.