Európsky parlament odsúdil zločiny z nenávisti voči LGBTI+ ľuďom na Slovensku
Európsky parlament odsúdil zločiny z nenávisti voči LGBTI+ komunite na Slovensku. Vyzval tiež slovenskú vládu i parlament na konkrétne kroky, ktoré by pomohli LGBTI+ ľuďom, zlepšili ich bezpečnosť i súkromný a rodinný život. Podľa EP by mali aj bojovať proti dezinformačným kampaniam a jazyku nenávisti zameranému proti LGBTI+ komunite.
Rezolúciu, ktorú predložil podpredseda Michal Šimečka, schválilo 447 poslancov a poslankýň z 570 prítomných na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu. EP odsúdil teroristický čin na LGBTI+ komunitu a ocenil silnú reakciu občianskej spoločnosti. Odsúdil tiež násilie a nenávisť voči ľuďom na základe ich identity či sexuálnej orientácie, a to ako na Slovensku, tak i v Európskej únii. Parlament tiež vyjadril znepokojenie nad diskrimináciou, ktorej sú na Slovensku vystavené dúhové rodiny a v nich vyrastajúce deti. V tlačovej správe o tom informovala strana Progresívne Slovensko.
“Nerobím si ilúzie, že situácia sa zmení okamžite. Mnohé z práv, ktoré dnes LGBTI ľuďom na Slovensku chýbajú, sú vo výhradnej kompetencii národných štátov, a mnohí domáci politici, žiaľ, stále vytĺkajú kapitál zo šírenia strachu a nenávisti. Nesmieme však rezignovať na práva a ľudskú dôstojnosť státisícov našich priateľov, kolegýň, členov našich rodín. V zápase za svoje práva na Slovensku nie sú osamotení. Stoja za nimi milióny ľudí v celej Európe. Nikdy v tom nebudú sami – aj o tom bolo dnešné hlasovanie,” povedal predseda Progresívneho Slovenska Šimečka. Dodal, že slovenskí občania sú aj občanmi EÚ a nie je prípustné, aby niekto na Slovensku či v EÚ trpel alebo mal menej práv preto, koho miluje, alebo aká je jeho či jej identita. Europoslanci a europoslankyne podľa neho jasne vyjadrili solidaritu a odmietli nenávisť.
Proti rezolúcii hlasovalo 78 poslancov a 45 sa ich zdržalo hlasovania. Viacerí slovenskí europoslanci čin odsúdili a vyjadrili podporu LGBTI+ komunite. Niektorí z nich, napríklad Martin Hojsík, Michal Wiezik či Peter Pollák poukázali na nenávisť, ktorá sa šíri v spoločnosti. „Činy vždy predchádzajú slová. Nenávistní vrahovia si vyberajú nevinné obete práve zo skupín ľudí, proti ktorým sa šíri zlo a spoločnosť sa ich nezastáva,” vyjadril sa europoslanec Vladimír Bilčík. „Extrémisti sú nebezpečenstvom pre každú komunitu, ktorá svoju budúcnosť spája s demokraticky fungujúcim štátom,“ doplnil europoslanec Ivan Štefanec.
Zdroj: kh, kl
Odporúčané články
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.