Expert na ústavné právo upozorňuje: Neexistuje ústavné právo nenosiť rúško
V opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR je od júla uvedené, že všetkým osobám sa zakazuje až do odvolania vychádzať a pohybovať sa na verejnosti v priestoroch interiérov budov a v prostriedkoch verejnej dopravy bez prekrytia horných dýchacích ciest.
Od konca augusta tiež platí, že ak policajná hliadka zistí porušenie uvedeného opatrenia, uloží konkrétnej osobe za priestupok v blokovom konaní pokutu do výšky tisíc eur, resp. v odôvodnených prípadoch oznámi porušenie zákona na príslušný okresný úrad, kde je možné uložiť pokutu počas mimoriadnej situácie až do výšky 1 659 eur.
[ad][/ad]Priestupkov je málo
„Polícia v Košiciach od začiatku septembra eviduje celkovo 40 porušení opatrení Úradu verejného zdravotníctva, pričom v 90 percentách išlo o porušenie povinnosti nosenia rúšok. Uložili 11 pokút v blokovom konaní za nedodržiavanie opatrení, jedno oznámenie bolo postúpené na ďalšie konanie príslušnému Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a 28 porušení policajti vyriešili pohovorom,“ povedala hovorkyňa KR PZ Jana Mésarová.
Košické priestupky následne rieši Okresný úrad Košice na odbore krízového riadenia. Do dnešného dňa tam mali 38 priestupkov. „Dvanásť priestupkov bolo odložených Úradným záznamom o odložení vecí a časť priestupkov bola prejednaná v skrátenom rozkaznom konaní, kde bola priestupcom uložená sankcia pokarhanie,“ informoval prednosta Okresného úradu Jozef Lazár. Odloženie veci sa deje napríklad v prípade, ak v čase spáchania priestupku osoba nedovŕšila pätnásty rok svojho veku.
Výnimky už neplatia
Na sociálnych sieťach sa však aj ďalej zdieľajú príspevky, ktoré nabádajú, aby ľudia nenosili rúška. Viacerí sa odvolávajú na svoje „ústavné právo“, že nikomu nemusia ukazovať informácie o svojom zdravotnom stave, ale uvádzali tiež, že aj samotná povinnosť nosiť rúško je protiústavná. Toto tvrdenie vyvrátila nielen polícia, ale aj právnici.
Až do konca augusta platili výnimky z povinného nosenia rúšok na verejných priestranstvách pre osoby s diagnostikovanými respiračnými či kožnými chorobami. Od 2. septembra však boli všetky zrušené.
Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR sú všeobecne záväznými právnymi predpismi, s Ústavou SR aj s právnym poriadkom.
„Ak by naozaj malo platiť, že osoba má právo neposkytovať informácie o svojom zdravotnom stave nikomu a za žiadnych okolností, znamenalo by to popretie garancií ostatných základných práv a slobôd, napríklad aj práva na ochranu zdravia, o ktorého ochranu v prípade povinnosti nosiť rúško ide. Takže žiadne ústavné právo neposkytovať informácie o zdravotnom stave bez akejkoľvek výnimky neexistuje,“ uviedol pre TASR Marek Domin, expert na ústavné právo a docent na Katedre ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Upozornil aj na to, že neexistuje ani ústavné právo nenosiť rúško. „Povinnosť nosiť rúško predstavuje istú formu zásahu do základných práv a slobôd, napríklad osobnej slobody či slobody pohybu. Aj tieto práva sú obmedziteľné. Akékoľvek ich obmedzenie však musí rešpektovať princíp proporcionality, teda zjednodušene povedané, musí byť primerané. Vzhľadom na existujúcu úroveň poznania z oblasti medicíny či epidemiológie sa zdá, že skutočne ide o obmedzenie primerané, teda v súladné s Ústavou.“
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.