Extrémne teploty nezvýšili spotrebu elektriny, viac jej spotrebujeme stále v zime
Slovenskí energetici neevidovali počas extrémnych horúcich letných dní vyššiu spotrebu elektriny. A to ani v porovnaní s predchádzajúcimi týždňami, ani v porovnaní s rovnakým týždňom minulého roka. Podľa našich energetikov stále platí, že v zime je vyššia spotreba elektriny.
„Rast spotreby v zime spôsobujú zákazníci, ktorí využívajú elektrickú energiu na vykurovanie, či už pomocou priamovýhrevných zariadení alebo tepelných čerpadiel. Segment týchto zákazníkov rastie,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš s tým, že rastúci záujem o vykurovanie elektrickou energiou predpokladajú aj v budúcnosti.
Aj podľa hovorkyne Západoslovenskej distribučnej Michaely Dobošovej, najvyššie zaťaženie distribučnej sústavy je v zime. Historicky najčastejšie v januári, no vlani to bolo v decembri. „Rovnako spotreba elektriny je najvyššia v zimných mesiacoch,“ podotkla pre agentúru SITA Dobošová s tým, že západoslovenskí energetici evidujú mierne zvýšenie zaťaženia sústavy aj v letných mesiacoch, ktoré sa aj pre intenzívnejšie využívanie klimatizácii zvyšuje.
Spotreba elektriny pri domácnostiach je podľa Dobošovej počas letných mesiacov nižšia o 10 až 20 % oproti priemernej mesačnej spotrebe za ročné obdobie. V prípade podnikateľov pripojených do nízkeho napätia je spotreba v letných mesiacoch nižšia o zhruba 10%. Podnikatelia pripojení do vysokého a veľmi vysokého napätia majú v letných mesiacoch v priemere minimálny pokles, prípadne aj mierny nárast.
„Kancelárske komplexy a obchodné centrá majú v letných mesiacoch v priemere nárast o 15 až 20% oproti priemernej mesačnej spotrebe za ročné obdobie. Okrem doterajších vplyvov (vrátane teploty počasia) má na výšku spotreby vplyv aj práca z domu ako súčasť fungovania určitých pracovných pozícií počas pandémie, respektíve aj po nej,“ konštatovala Dobošová.
Zdroj: (SITA, md;it)
Odporúčané články
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.